avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Hartuire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Hartuire

Buna ziua sunt sunat frecvent de o companie de recuperari,acestia mi-au aflat emailul de la compania de telefonie mobila unde sunt abonat,au inceput sa trimita si email-uri cautand o alta persoana,le-am spus telefonic ca nu este persoana pe care o cauta si sunt frecvent deranjat,ce pot face?este o hartuire?
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 08:14, 22 Decembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va recomand sa faceti plagere la ANPC
Potrivit OUG 52/2016 urmatoarele fapte constituie contraventie:
e) utilizarea de tehnici care să hărțuiască sau să abuzeze orice persoană în legătură cu recuperarea creanțelor;
f) utilizarea, în cadrul procesului de recuperare creanțe, de amenințări sau alte tehnici agresive, cu scopul de a vătăma fizic ori psihic consumatorul ori rude ale acestuia ori de a-i afecta reputația sau proprietatea;
g) contactarea consumatorului, în cadrul procesului de recuperare creanțe, la locul de muncă al acestuia;
h) contactarea, în legătură cu recuperarea creanțelor, a oricărei altei persoane diferită de consumator, succesorii legali, avocatul sau împuternicitul acestuia, creditorul, avocatul sau împuternicitul creditorului;
i) afișarea la ușa apartamentului/blocului a notificărilor/ somațiilor/adreselor în legătură cu recuperarea creanțelor, cu excepția actelor de procedură afișate la solicitarea executorului judecătoresc ori a instanței de judecată;
Va multumesc pentru timpul acordat si raspunsuri,va doresc Sarbatori Fericite!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e hartuire in sensul penal ca nu va provoaca teama, ci nervi si asta nu e fapta penala.
Sesizare si la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal. Daca compania de telefonie unde sunteti abonat a transmis datele dvs. fara un interes legitim puteti sa va indreptati si impotriva acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot fi dat in judecata sau mi se poate face o plangere penala de catre un debitor daca sunt colector de creante? antonia21 antonia21 Buna ziua!Lucrez la o firma de recuperare creante,ca si colector creante pe cale amiabila.M-ar interesa daca un debitor imi poate face o plangere penala in ... (vezi toată discuția)
Plangere penala - mesaje sms Florentina04 Florentina04 Buna ziua, Am nevoie de un sfat, daca primesc mesaje cu amenintari si injurii din partea cuiva pe telefonul mobil, pot depune plagere penala? Ar ... (vezi toată discuția)