Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Hartuire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Hartuire

Buna ziua sunt sunat frecvent de o companie de recuperari,acestia mi-au aflat emailul de la compania de telefonie mobila unde sunt abonat,au inceput sa trimita si email-uri cautand o alta persoana,le-am spus telefonic ca nu este persoana pe care o cauta si sunt frecvent deranjat,ce pot face?este o hartuire?
~ Conținut șters la cerere ~
Va recomand sa faceti plagere la ANPC
Potrivit OUG 52/2016 urmatoarele fapte constituie contraventie:
e) utilizarea de tehnici care să hărțuiască sau să abuzeze orice persoană în legătură cu recuperarea creanțelor;
f) utilizarea, în cadrul procesului de recuperare creanțe, de amenințări sau alte tehnici agresive, cu scopul de a vătăma fizic ori psihic consumatorul ori rude ale acestuia ori de a-i afecta reputația sau proprietatea;
g) contactarea consumatorului, în cadrul procesului de recuperare creanțe, la locul de muncă al acestuia;
h) contactarea, în legătură cu recuperarea creanțelor, a oricărei altei persoane diferită de consumator, succesorii legali, avocatul sau împuternicitul acestuia, creditorul, avocatul sau împuternicitul creditorului;
i) afișarea la ușa apartamentului/blocului a notificărilor/ somațiilor/adreselor în legătură cu recuperarea creanțelor, cu excepția actelor de procedură afișate la solicitarea executorului judecătoresc ori a instanței de judecată;
Va multumesc pentru timpul acordat si raspunsuri,va doresc Sarbatori Fericite!
Nu e hartuire in sensul penal ca nu va provoaca teama, ci nervi si asta nu e fapta penala.
Sesizare si la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal. Daca compania de telefonie unde sunteti abonat a transmis datele dvs. fara un interes legitim puteti sa va indreptati si impotriva acesteia.