Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... viciu ascuns locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

viciu ascuns locuinta

Unde ma pot adresa cu o plangere in privinta zgomotului din pereti intr-un apartament achizitionat intr-un complex rezidential? Discutiile avute de cca 1 an si verificarile efectuate de echipa dezvoltatorului nu au rezolvat problema spunand ca nu gasesc solutia.
Puteti contacta un expert tehnic judiciar in specializarea ctii. care contracost sa verifice proiectul si executia lucrarilor de catre firma de ctii., sa verifica receptia finala a lucrarilor si sa stabileasca cauza zgomotului din pereti (posibila cauza este izolatia fonica deficitara).
In functie de concluziile expertizei puteti cere in scris, dezvoltatorului, sa rezolve pe cheltuiala sa problema zgomotului pana la data de ..... Daca nu se rezolva, puteti deschide actiune in instanta impotriva dezvoltatorului si sa cereti daune materiale (inclusiv costul expertizei si al avocatului, etc.) si daune morale (pentru ca v-au pus pe drumuri).
Gasiti lista experti, din judetul dvs. pe site-ul MJ.
[ link extern ]
Aveti nevoie de un expert tehnic judiciar pentru ca in caz ca se ajunge in instanta, expertiza sa fie avuta in vedere de catre instanta de judecata.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca