Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda posta poliția locala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda posta poliția locala

Astazi am primit prin posta o amenda pt parcare regulamentara din partea poliției locale. Precizez faptul ca masina mi-a fost ridica masina si procesul verbal a fost intocmit in lipsa mea, iar masina nu este pe numele meu, fapt ce arata ca datele personale au fost luate de la firma care se ocupa cu ridacarea masinilor. Au acest drept sa imi dea amenda si sa imi dea trei puncte de penalizare?
Legea poliţiei locale nr. 155/2010

ART. 7 În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:
h) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Polițiștii locali nu au voie să dea amenzi dacă cer și nu primesc informații din care să reiasă cui a fost împrumutată o mașină, potrivit Deciziei ICCJ nr. 11/2017 a Completului pentru soluționarea recursurilor în interesul legii. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial și a devenit deja obligatorie pentru toate instanțele autohtone.

"(...) doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate", se mentioneaza în decizia ICCJ.
Mulțumesc! Așa știam și eu, doream să ma asigur că informațiile care le știam sunt corecte!