Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... SRL fara activitate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

SRL fara activitate

Daca detin un SRL care nu a avut niciodata activitate si vreau sa pornesc ceva in domeniul online (servicii web, site-uri, vanzari, publicitate) dar nu am nicio idee despre cat si daca voi castiga ceva ce ar trebui sa fac ca sa fiu in legalitate? Care ar fi pasii? Trebuie sa declar la finante ca am inceput activitatea? Unde ma incadrez din moment ce nu stiu daca si cat voi castiga? Firma are o vechime de cativa ani dar nu am avut niciodata activitate si nici angajati.
i_stim, utilizator
1. Verificati sa fie activa fiscal, societatea, la anaf.
2. Verificati sa fie la registru comertului, sa va apara mentiunea "in functiune", sa nu aveti notari de suspendare activitate sau alte situatii;
3. Verificati sa aveti codurile CAEN pentru activitatea care doriti sa o desfasurati mentionate in statut si autorizate pe propria raspundere (incluse in constatator)
4. Verificati ca acele coduri dupa care va desfasurati activitatea sa nu aiba nevoie de autorizatii speciale (mediu, dsv, dsp,. etc).
5. Varificati vector fiscal la anafa, eventual modificati, daca este cazul (aici va asista un contabil)
5. Va incadrati cu siguranta la impozitarea de 3% aplicabila la veniturile societatii, pana la venituri de 1 mil euro, daca nu aveti angajati.
Cam astea sunt, pe scurt,
Aveti nevoie oricum de un contabil, care, va va sfatuii mai in detaliu.