Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Activare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Activare ONG

Bună ziua!
Aș dori să știu dacă pot folosi(activa) o Asociație care de la înființare (2018) nu a avut nici un fel de activitate, deloc. S-au depus doar declarațiile la ANAF pe 0, inclusiv cea de inactivitate. Mulțumesc frumos!
Ce intelegeti prin a "folosi" sau 'activa" o asociatie? Poate oricand sa isi (re)inceapa activitatea specifica in lumina scopului si obiectivelor, caci la ONG-uri nu exista conceptul de "suspendare" ca la SRL-uri sau alte societati functionand pe Legea 31/1990 a societatilor, "inactivitatea" fiind doar una fiscala declarata la ANAF pentru anul precedent in 60 de zile de la incheierea anului fiscal anterior, in cazul in care de la infiintare pana la finalul acelui an nu s-a desfasurat activitate. Daca incepeti sa activati efectiv verificati ce vector fiscal aveti activat ( declaratia 010 de la inregistrarea fiscala si eventuale modificari ulterioare prin declaratii 010 de mentiuni sau 700) , caci de o vreme ANAF interpreteaza ( in mod eronat in opinia mea) ca orice ONG ar trebui sa aiba activat vectorul fiscal de impozit pe profit si sa depuna declaratii 101 ref. impozitul pe profit chiar daca nu a desfasurat vreo activitate economica.... in rest daca nu aveti salariati si nici alte activitati, bunuri sau operatiuni care pot pune problema de taxe si impozite, nu e cazul sa aveti alti vectori fiscali activati...