Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... dus la 23:00
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

dus la 23:00

Buna ziua, vecinul de sub mine se plange ca dupa orele 22 fac dus, trag apa la WC, spal vase. Avand in vedere ca ajung acasa de la munca la 21:30 -22:00, nu am cum sa fac aceste lucruri inainte de 22:00. va rog sa imi spuneti daca poate sa ma reclame la politie pentru aceste lucruri. Multumesc
SI eu am aceeasi problema cu vecinii.Numai dupa ora 23.30 fac dus.Din constructie,blocurile sunt izolate fonic foarte prost.Mi-am izolat peretii...degeaba.Zgomotul este neplacut...oricum,nu pot sa dorm pana nu termina vecinul baia.Dar cum ar fi sa fac si eu galagie la ora 6?
Asa trebuie sa va ganditi.Daca v-ar trezi in fiecare dimineata la 6 ar fi ok?
Eu am apelat la o firma specializata care efectueaza masuratori cu sonometre profesionale...apoi mergem in instanta.
Deci da,poate sa va dea in judecata.
Sunt imobile de locuit in comun in special cele executate din placi betonate care nu asigura minimum de protectie fonica
Chiar daca vecinul face sesizari la politie,aceasta autoritate nu detine baza tehnica necesara sa se pronunte daca zgomotele produse de dv depasesc pragul fonic admis
Trebuie sa cunoasteti ca pragul fonic admis este intre 60-65 db,iar zgomotul produs de vehiculele in trafic se situeaza intre 70-85 db...
Lasati-l pe vecin sa reclame unde doreste - la politie, la protectia..., la judecatorie...
In cel mai rau caz o sa primiti o atentionare. Asta este, la bloc, nu-i ca la casa, ce sa zic?
Adica vin de la serviciu dupa ora 22:00 si nu pot sa-mi fac ordine in casa si un dush, acolo? Pai unde traieste omul nostru? Este adevarat, nici dvs. nu exagerati, zic si eu... da?
Dupa ora 22, pragul fonic este de 25-30db.
@vali m

Nu știu de unde a-ți luat pragul fonic , asta inseamnă că in propria locuință ar trebui să vorbești in soaptă ținand cont că nivelul de db intr-o conversație este de 40 db .