avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nivel zgomot maxim admis
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nivel zgomot maxim admis

Buna ziua, am si eu o nelamurire....

Recent am deschis o cafenea si uneori o inchiriem pentru diverse petreceri private.

Din cate am citit in lege, nivelul maxim de zgomot pe care il putem produce dupa ora 22 ar fi de 30 dB.
Tinand cont de comaratia ca 30dB inseamna cam o zgomotul produs de 2 oameni intr-o discutie normala, relatez urmatoarele:
- cafeneaua este la subsol
- din afara, atunci cand muzica e data tare, se aude cam ca o discutie intre doi oameni sustinuta in soapta,
- la aproximativ 13 metri distanta de noi este o femeie care reclama ca e galagie la noi.

Intrebari:
- daca politia vine si spune ca zgomotul e ok, dar totusi sa dau mai incetul, sunt obligat sa fac asta?
- politia ma poate amenda fara sa faca masuratori sonometrice prin care sa determine nivelul de zgomot?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:46, 28 August 2015
Aparatura tehnica necesara masurarii pragului fonic nu este in dotarea politiei
Eventual politia poate aprecia fara masuratori cu tehnica necesara, incalcarea disp L nr 61/1991 republicata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Galagie bloc - certuri/tipete/trantit noaptea frecvent mihaela_miha mihaela_miha Buna ziua! Pe la finalul anului trecut m-am mutat la casa mea (apartament, etaj 6 din 10). Totul bine, doar ca desi zona/blocul sunt civilizate, vecinii care ... (vezi toată discuția)
Dus la 23:00 cdina2001 cdina2001 Buna ziua, vecinul de sub mine se plange ca dupa orele 22 fac dus, trag apa la WC, spal vase. Avand in vedere ca ajung acasa de la munca la 21:30 -22:00, nu am ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii publice ADIC1469 ADIC1469 Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu niste lamuriri? Locuiesc intr-un bloc in imediata apropiere de un restaurant. Patronul localului obisnuieste sa tina ... (vezi toată discuția)