Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nivel zgomot maxim admis
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nivel zgomot maxim admis

Buna ziua, am si eu o nelamurire....

Recent am deschis o cafenea si uneori o inchiriem pentru diverse petreceri private.

Din cate am citit in lege, nivelul maxim de zgomot pe care il putem produce dupa ora 22 ar fi de 30 dB.
Tinand cont de comaratia ca 30dB inseamna cam o zgomotul produs de 2 oameni intr-o discutie normala, relatez urmatoarele:
- cafeneaua este la subsol
- din afara, atunci cand muzica e data tare, se aude cam ca o discutie intre doi oameni sustinuta in soapta,
- la aproximativ 13 metri distanta de noi este o femeie care reclama ca e galagie la noi.

Intrebari:
- daca politia vine si spune ca zgomotul e ok, dar totusi sa dau mai incetul, sunt obligat sa fac asta?
- politia ma poate amenda fara sa faca masuratori sonometrice prin care sa determine nivelul de zgomot?

Multumesc anticipat.
Aparatura tehnica necesara masurarii pragului fonic nu este in dotarea politiei
Eventual politia poate aprecia fara masuratori cu tehnica necesara, incalcarea disp L nr 61/1991 republicata