avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim - decizie medicala asupra capacitatii de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim - decizie medicala asupra capacitatii de munca

Buna ziua si la multi ani !!!

Am primit de la un salariat, astazi, 03.01.2018, decizia medicala asupra capacitatii de munca, cu data de 27.12.2017 si are grad 2 (nu mai are capacitate de munca).
Mentionez ca am concediu medical pana pe data de 31.12.2017.
Astazi trebuie sa incetez contractul, dar cu ce data il incetez ? Ce data trec in revisal?
Este ok cu art 56 ?
Multumesc,
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2018
anymaryh, utilizator
Cel mai recent răspuns: violetanuky , utilizator 14:06, 15 Februarie 2018
Buna ziua,azi am primit Decizie medicala asupra capacitatii de munca emisa de CNPP cab.expertiza medicala emisa in 06.02.2018-grad III.
Am concediul medical pana pe 18.02.2018.
1.Cu ce data fac incetarea CIM, cu ce art. exact?Data transmitere revisal?
2.Astept sa primesc decizia de pensionare de handic sau este suficienta decizia medicala?
3.Are drept de munca 4 ore.Cu ce data ii fac act aditional de la 8 la 4 ore.Data transmitere Revisal?
Cu deosebita stima,Violeta
Nu aveti cum sa-i mai incetati c.i.m. pentru asa ceva , nici daca i se va comunica decizia de pensionare.

Actul aditional si transmiterea o faceti in data de 19.02.2018 cand revine din concediu medical.
Multumesc de raspuns. Inteleg ca nu tin cont de Decizia medicala din 06.02.2018 in care se specifica 4 ore,iar concediul medical il calculez pana la data de 18.02.2018 la programul avut anterior de 8 ore.Cu toata stima,violeta
Ultima modificare: Luni, 12 Februarie 2018
violetanuky, utilizator
Ati inteles corect .. actul aditional de modificare a timpului de munca il puteti face incepand cu ziua urmatoare celeiin care inceteaza concediul medical.
Multumesc frumos.O zi insorita.Cu toata stima, violeta

Alte discuții în legătură

Concediu medical cristin20 cristin20 Buna ziua! Am urmatoarea situatie: un salariat are concediu medical cod 14 pana pe 31.08.2017. Astazi 11.09.2017 vine cu decizia medicala asupra capacitatii ... (vezi toată discuția)
Incetare c.i.m. pensie de invaliditate gr.ii mary2015 mary2015 Buna ziua ! Un salariat aflat in concediu medical inca de la inceputul anului ,a prezentat astazi , 24.08.2016 decizia medicala privind ... (vezi toată discuția)
Decizie medicala asupra capacitatii de munca ContSters137621 ContSters137621 Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: - o salariata are un numar de 55 zile calendaristice de concediu medical din care 30 zile sunt ... (vezi toată discuția)