Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar

Un politist singur aflat la volanul unei autospeciale, dotata cu aparat radar, aflata in miscare iti poate da amenda pentru depasirea limitei de viteza?
Da. Nu este nimic ilegal, daca exista vreo alta ilegalitate in constatarea faptei nu puteti aflla decit depunind la judecatorie o plingere contraventionala (aviz metrologic radar expirat,atestat operator radar lipsa, inregistrare fapta nerespectind manualul de operare etc).