Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Filmare radar neprezentata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Filmare radar neprezentata

Am fost sancționat, pt viteza, și nu mi s a prezentat înregistrarea doar dacă fac plângere la judecătorie. Ce drepturi am, și ce pot face?
Cum ati spus, plangere la judecatorie si dumnealor prezinta filmarea acolo, nu sunt obligati sa v-o prezinte dvs..

danielmedias a scris:

Ce drepturi am, și ce pot face?

Dupa cum scrie si in PV de contraventie, conform OG2/2001 aveti dreptul sa depuneti in termen de 15 zile , la judecatoria mentionata in PV, plingere contraventionala impotriva intimatului IPJ din judetul unde ati fost sanctionat.

Ati fost sanctionat pentru incalcarea art. 121 alin 1 din HG1391/2006 :
ART. 121
(1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa respecte viteza maxima admisa pe sectorul de
drum pe care circula si pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum si cea
impusa prin mijloacele de semnalizare.
(2) Nerespectarea regimului de viteza stabilit conform legii se constata de catre politistii
rutieri, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic.

Conform art. 121 alin 2 sunteti indreptatit sa cereti ca intimatul sa prezinte ca probe: inregistrarea video a faptei, copie dupa certificatul de verificare metrologica in termen, copie dupa manualul de utilizare a modelului de radar care a fost folosit pentru detectie si mentionat in PV si copie dupa atestatul de operator radar al celui ce a manevrat aparatul.

Inregistrarea video nu sunt obligati s-o prezinte la constatarea faptei.
mulțumesc frumos. Dacă ai avea alte informații te rog ajuta ma.

latka a scris:

danielmedias a scris:

Ce drepturi am, și ce pot face?

Dupa cum scrie si in PV de contraventie, conform OG2/2001 aveti dreptul sa depuneti in termen de 15 zile , la judecatoria mentionata in PV, plingere contraventionala impotriva intimatului IPJ din judetul unde ati fost sanctionat.

Ati fost sanctionat pentru incalcarea art. 121 alin 1 din HG1391/2006 :
ART. 121
(1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa respecte viteza maxima admisa pe sectorul de
drum pe care circula si pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum si cea
impusa prin mijloacele de semnalizare.
(2) Nerespectarea regimului de viteza stabilit conform legii se constata de catre politistii
rutieri, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic.

Conform art. 121 alin 2 sunteti indreptatit sa cereti ca intimatul sa prezinte ca probe: inregistrarea video a faptei, copie dupa certificatul de verificare metrologica in termen, copie dupa manualul de utilizare a modelului de radar care a fost folosit pentru detectie si mentionat in PV si copie dupa atestatul de operator radar al celui ce a manevrat aparatul.

Inregistrarea video nu sunt obligati s-o prezinte la constatarea faptei.

Pai cea mai importanta informatie este ca trebuie sa platiti jumatate din minimul amenzii in termen de maxim 15 zile de la data incheierii (sau comunicarii , daca nu v-a fost inminata o copie in ziua savirsirii contraventiei) procesului verbal de contraventie. Daca se depune plingere contraventionala , in caz de pierdere proces nu se mai poate plati suma la jumatate.

Daca nu ati mai fost implicat intr-un astfel de eveniment este bine sa consultati/angajati un avocat, sau, in ultima instanta, sa intrebati o persoana din cercul de cunostinte ,cu suficiente informatii in aceasta speta (care sa mai fi fost in aceasta situatie).

Ori, puteti studia cel putin pe acest forum, multe subiecte de acelasi gen. Subiectul de acest gen apare periodic, cred ca in fiecare saptamina, nu sunteti singurul in cauza.
latka, moderator