Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa sa-mi fie recalculata pensia la cerere deoarece suspicionez ca s-a gresit ceva la calcul. Am iesit la pensie in 2010 in baza legii nr19/2000 cu o pensie de 617 lei iar in prezent am 840.Mentionez ca am terminat Institutul de Marina Mircea cel Batran din Constanta cu specializarea Electromecanica .Am lucrat ca electrician bord din 1976-1994 la compania NAVROM Constanta si apoi la o alta societate ca inginer si din 2000 ca Ofiter electrician maritim la aceeasi companie..Am stagiul de cotizare de 39 ani,11luni si 15 zile.Am iesit la pensie la 56 ani la care au fost adaugati 7ani din grupa 1 de munca deci dupa legea atunci in vigoare la limita de varsta.Intrebarea este ,pot cere recalcularea pensiei? Multumesc anticipat
Pensia se recalculeaza din oficiu atunci cand va schimbati domiciliul si cereti transferul dosarului de pensie la Casa de Pensii din localitatea unde v-ati mutat.Si mie mi se pare extrem de mic cuantumul pensiei.
prepeleac, utilizator
Va multumesc ,o zi buna
Dati mai multe detalii din decizie:
De ex:
Cate puncte s-au acordat in urma aplicarii O.U.G.209/2008 ?
Le gasiti mentionate la punctul (G).
La punctul G 1. Nr.puncte realizate 22,45848 Nr puncte conf. Oug 209/2008 5,15521 punctajul mediu anual 0,84102 din care majorat Oug 209/2008 =0,15701. Valoarea punc.de pensie 732,80. Aceste puncte apar la litera G.. Multumesc pentru bunavointa