Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Descoperire card
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Descoperire card

In 2006 am facut o descoperire de card in valoare de 2200 lei la firma unde lucram de la banca Raiffeisen. In 2007 am intrat in crestere copil, nu am achitat descoperirea. Pana anul acesta nu am primit nicio notificare din parte bancii pentru plata. Acum am primit de la firma recuperare suma de 61.000. Am inteles de la banca, ca in 2015 s-a facut un nou contract de credit pe numele meu (la fel fara instiintarea mea) pe suma care s-ar fi stans pana la acea data (35.000) si din 2015 pana in dec 2017 penalitati de 26.000.
Eu nu am semnat asa ceva.
Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie facut in acest caz.
Crinutar, utilizator
Contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati aflat - daca s-a inceput executarea. Daca nu s-a inceput executarea depuneti toate diligentele pentru a afla de unde provine creditul: contract, documente justificative, scadentare, etc.. Contactati un avocat pentru a studia actele si contestati sau actionati firma in judecata.
Multumesc.
Se pare ca nu s-a inceput executarea, ei ma instiinteaza in acea notificare ca Raiffeisen Bank a cesionat creanta firmei Debt Collection Agency.
Deci trebuie sa merg la banca si sa cer anumite acte: contract, istoric etc
In cazul in care nu exista acel contract ( eu nu am semnat nici un contract, am facut doar o cerere la vremea respectiva) ce fac ? :(( Sau ei incearca sa ma covinga: comisioane mari, dobanda mare, neplata la termen.......descoperirea s-a transformat in contract de credit.....și multe altele....
Dupa cati ani se poate face prescriere?
In teorie, prescriptia intervine dupa 3 ani de la ultima plata sau de la data declararii scadentei anticipate. Dar depinde de la caz la caz. Aveti grija sa nu semnati nimic.
Company Advising, utilizator
Mulțumesc frumos.
Sper sa ajung saptamana aceasta la banca. Va voi tine la curent.