Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contributii sociale PFA 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contributii sociale PFA 2018

Daca sunt salariat cu norma intreaga si am un PFA cu venituri lunare pe anul precedent mai mici decat salariul minim pe economie ,platesc contributiile sociale la PFA?
Persoanele al caror venit net lunar realizat in anul precedent sau venitul net lunar estimat pe 2018 din PFA ,este SUB NIVELUL MINIM BRUT PE TARA (1900 LEI ) ,nu datoreaza contributia de asigurari sociale ( dar poate opta ptr.plata acestora daca doreste )