avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... imi putei spune daca am formulat bine o demisie????cei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

imi putei spune daca am formulat bine o demisie????cei de la resurse o contesta


Subsemnatul Brezoi Dorin Stefan , angajat a S.C Premium Auto Motors S.R.L, in functia de consultant vanzari piese auto, va informez ca incepand din data de 09.10.2009, doresc sa intrerup raportul de munca dintre mine si societatea dvs., in conditiile art.79 din Codul Muncii
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:01, 15 Octombrie 2009
E perfect legala si nu aveti nevoie de nici un acord.Nu v-o primesc, depuneti-o prin posta cu valoare declarata, cu confirmare de primire.
Este un act unilateral de voita,dvs. notificati angajatorul privind dorinta dvs.,o puteti transmite prin posta cu confirmare de primire.

Este fara preaviz daca invocati art 79(8) din Codul Muncii.
Va mai dau si eu un model de notificare a demisiei:


Catre,
S.C. _________________________

Domnule Administrator,
Subsemnatul(a) _____________________________________
angajat(a) in functia/meseria _________________________________
la ___________________________________________ , prin prezenta notificare va comunic incetarea contractului individual de munca prin demisie, conf. art. 79 ( ) din Codul muncii.

Perioada de preaviz de ____ zile calendaristice va decurge da la data prezentei pana la data de __________________ , iar cu data de ___________________ inceteaza activitatea mea la S.C. ______________ .

Va rog sa procedati la intocmirea documentelor necesare pentru incetarea contractului individual de munca!

Data _________________ Semnatura ___________
va multumesc ptr raspuns ,dar eu sant la servici acum si am depus demisia de mai sus pe data de 08.10, de acea eu credeam ca art 79 se refera la demisia cu previz
1. O demisie inseamna si preaviz. dar se poate si fara preaviz daca angajatorul renunta la acesta (art.79(7)) sau daca demisia se da cu art. 79(8) - neindeplinirea de catre angajator a obligatiilor din CIM.
2. In CIM al dvs. aveti precizata perioada de preaviz in cazul demisiei. Aceasta perioada o treceti in notificare
Ultima modificare: Joi, 15 Octombrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie danik28 danik28 sunt angajata la un birou notarial (secretara), intentionez sa-mi dau demisia incepand cu data de 01 septembrie, intrucat voi pleca din tara impreuna cu sotul ... (vezi toată discuția)
Demisie andrea 31 andrea 31 demisie , codul muncii, informatii (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati cu un sfat mazere cornel mazere cornel lucerez la o firma de aproximativ 5 luni ,am contract de munca incepind din 4 01 2011,in care prevede ca lucrez 40 ore pe sapt.iar eu lucrez si sambata si ... (vezi toată discuția)