Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... imi putei spune daca am formulat bine o demisie????cei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

imi putei spune daca am formulat bine o demisie????cei de la resurse o contesta

Subsemnatul Brezoi Dorin Stefan , angajat a S.C Premium Auto Motors S.R.L, in functia de consultant vanzari piese auto, va informez ca incepand din data de 09.10.2009, doresc sa intrerup raportul de munca dintre mine si societatea dvs., in conditiile art.79 din Codul Muncii
E perfect legala si nu aveti nevoie de nici un acord.Nu v-o primesc, depuneti-o prin posta cu valoare declarata, cu confirmare de primire.
Este un act unilateral de voita,dvs. notificati angajatorul privind dorinta dvs.,o puteti transmite prin posta cu confirmare de primire.

Este fara preaviz daca invocati art 79(8) din Codul Muncii.
Va mai dau si eu un model de notificare a demisiei:

Catre,
S.C. _________________________

Domnule Administrator,
Subsemnatul(a) _____________________________________
angajat(a) in functia/meseria _________________________________
la ___________________________________________ , prin prezenta notificare va comunic incetarea contractului individual de munca prin demisie, conf. art. 79 ( ) din Codul muncii.

Perioada de preaviz de ____ zile calendaristice va decurge da la data prezentei pana la data de __________________ , iar cu data de ___________________ inceteaza activitatea mea la S.C. ______________ .

Va rog sa procedati la intocmirea documentelor necesare pentru incetarea contractului individual de munca!

Data _________________ Semnatura ___________
va multumesc ptr raspuns ,dar eu sant la servici acum si am depus demisia de mai sus pe data de 08.10, de acea eu credeam ca art 79 se refera la demisia cu previz
1. O demisie inseamna si preaviz. dar se poate si fara preaviz daca angajatorul renunta la acesta (art.79(7)) sau daca demisia se da cu art. 79(8) - neindeplinirea de catre angajator a obligatiilor din CIM.
2. In CIM al dvs. aveti precizata perioada de preaviz in cazul demisiei. Aceasta perioada o treceti in notificare
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane