Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce indemnizație au mamele cu gemeni?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce indemnizație au mamele cu gemeni?

Cuantumul indemnizației pentru CCC se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleți sau multipleți, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naștere.

Asadar , se va primi pentru o sarcina gemelara : indemnizatia CCC + 1250 lei.