Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant lichidare microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant lichidare microintreprindere

Buna ziua

Este prima oara cand ma ocup de inchiderea unui SRL, si as avea nevoie de ajutor, va rog .

Sunt in urmatoarea situatie :

- la data de 14.05.2018 s-a semnat AGA pentru lichidare si a fost inregistrata la data de 16.05.2018

- Bilantul la data de 31.12.2017 a fost depus

- Contabil firma este inchisa la data de 14.05.2018 , are toate conturile pe 0

- la data de 25.04.2018 am depus declaratia 100

- la data de 04.05.2018 am depus declaratia 100 pentru a achita impozitul generat in urma notelor contabile pentru inchiderea societatii

Saptamana viitoare urmeaza sa depun dosarul la Regsitru Comertului pentru faza II , pentru a finaliza lichidarea .

Dar va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri :

1. Declaratia la data 25.07.2018 trebuie sa o depun societatea fiind in curs de lichidare? Am primit notificare pentru ea .

2. Bilantul de lichidare ce data va avea ? il pot face la 31.05.2018 sau este prea tarziu sa-l depun acum cu acea data ? se inregistrare si la ANAF acest bilant sau doar la Registru ?

3. Societatea este o microintreprindere fara TVA . Care formular ar trebui sa-l folosesc ? S1039 alaturi de S1004 ? in care trec ca si solduri initiale soldurile la 31.12.2017 ?

Multumesc!
george-neagu, moderator