avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant lichidare microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant lichidare microintreprindere

Buna ziua



Este prima oara cand ma ocup de inchiderea unui SRL, si as avea nevoie de ajutor, va rog .

Sunt in urmatoarea situatie :

- la data de 14.05.2018 s-a semnat AGA pentru lichidare si a fost inregistrata la data de 16.05.2018

- Bilantul la data de 31.12.2017 a fost depus

- Contabil firma este inchisa la data de 14.05.2018 , are toate conturile pe 0

- la data de 25.04.2018 am depus declaratia 100

- la data de 04.05.2018 am depus declaratia 100 pentru a achita impozitul generat in urma notelor contabile pentru inchiderea societatii



Saptamana viitoare urmeaza sa depun dosarul la Regsitru Comertului pentru faza II , pentru a finaliza lichidarea .

Dar va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri :

1. Declaratia la data 25.07.2018 trebuie sa o depun societatea fiind in curs de lichidare? Am primit notificare pentru ea .

2. Bilantul de lichidare ce data va avea ? il pot face la 31.05.2018 sau este prea tarziu sa-l depun acum cu acea data ? se inregistrare si la ANAF acest bilant sau doar la Registru ?

3. Societatea este o microintreprindere fara TVA . Care formular ar trebui sa-l folosesc ? S1039 alaturi de S1004 ? in care trec ca si solduri initiale soldurile la 31.12.2017 ?



Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2018
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Bilant lichidare la inchiderea firmei Mihaela Chivu Mihaela Chivu O societate microintreprindere fara salariati, deschisa in oct 2017, avand o singura factura de vanzare in decembrie 2017, doreste sa se lichideze ... (vezi toată discuția)
Lichidare voluntara srl FERMI CONTEXPERT SRL FERMI CONTEXPERT SRL O soc. cu raspundere limitata, platitoare de impozit pe venit (microintreprindere), doreste lichidarea voluntara fara numire de lichidatori. Hotararea AGA este ... (vezi toată discuția)
Inchidere societate cu datorii ana28b ana28b Va rog mult sa ma ajutati cu catvea sfaturi daca se poate. Am o societate cu activitatea suspendata. Societatea are un credit un banca, o restanta de 200 de ... (vezi toată discuția)