Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot să devin tutorele surorii, în vederea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot să devin tutorele surorii, în vederea administrării veniturilor ei, în locul mamei mele care este acum în vârstă și bolnavă?

Mama mea in vârsta de 80 ani a obținut hotărâre judecătorească pentru sora mea ( 40 ani sindrom Down ) handicap grav permanent, de curator ( tutore) ! Fiind bolnavă și în vârstă mama dorește să renunțe la curatela in favoarea mea . Care sunt modalități le de trecere de pe numele mamei pe numele meu a curatelei? Mai trebuie proces? A mai fost unul care a durat un an! Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Presupun ca hotararea judecatoreasca a fost cea de punere sub interdictie, de aceea a durat.
Faceti o cerere in instante pentru numirea dvs. ca tutore. Nu o sa dureze mult.
Formulati o cerere la judecatoria in circumscriptia careia se afla localitatea unde locuiti si solicitati numirea ca si curator, in locul mamei, pentru sora dumneavoastra, deoarece mama este mult prea in varsta.