Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întrebare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întrebare

Ce acte îmi trebuie ca alocația copilului meu de 9 ani să vină pe numele meu (dosarul fiind pe numele soției) aceasta fiind plecată din România nemainteresânduse deloc de noi, inclusiv de copil. Vă mulțumesc!
Depuneti la AJPIS o cerere pentru schimbarea reprezentantului legal beneficiar de alocaţie.

Documente necesare: copie BI/CI reprezentant legal vechi şi reprezentant legal nou şi copii de pe certificatele de nastere ale copiilor.
Pentru schimbarea reprezentantului legal în urma divorţului se ataşează copie după sentinţa care atestă încredinţarea minorilor.
Pentru alt motiv se ataşează copie după actul ce atestă incredinţarea copiilor.
Cum pot transfera alocatia copilului de pe numele tatalui pe numele meu.noi nu suntem divortati inca
Depuneti la AJPIS o cerere de modificare a reprezentantului legal.
[ link extern ] /

La cerere atasati acordul celuilalt parinte.
Cornel Vasile, Consilier juridic