avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întrebare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întrebare

Ce acte îmi trebuie ca alocația copilului meu de 9 ani să vină pe numele meu (dosarul fiind pe numele soției) aceasta fiind plecată din România nemainteresânduse deloc de noi, inclusiv de copil. Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:24, 5 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti la AJPIS o cerere pentru schimbarea reprezentantului legal beneficiar de alocaţie.

Documente necesare: copie BI/CI reprezentant legal vechi şi reprezentant legal nou şi copii de pe certificatele de nastere ale copiilor.
Pentru schimbarea reprezentantului legal în urma divorţului se ataşează copie după sentinţa care atestă încredinţarea minorilor.
Pentru alt motiv se ataşează copie după actul ce atestă incredinţarea copiilor.
Cum pot transfera alocatia copilului de pe numele tatalui pe numele meu.noi nu suntem divortati inca
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti la AJPIS o cerere de modificare a reprezentantului legal.
[ link extern ] /

La cerere atasati acordul celuilalt parinte.
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum schimb alocatia copilului de pe numele tatălui pe numele mamei în cont bancar Cristina  Iulia Cristina Iulia Bună ziua. Cum pot sa schimb alocatia copilului de pe numele tatălui pe numele mamei(eu). Specific noi nu am fost căsătoriți și nu suntem (vezi toată discuția)
Alocatie copil dana211 dana211 Buna ziua! Va rog sa -mi spuneti cum poate fi transferta alocatia de la un parinte la altu in caz de divort .Copilul este incredintat tatalui iar mama ... (vezi toată discuția)
Schimbare titular alocatie Adina Ramona Adina Ramona Buna ziua eu sunt titularul alocatie copiilor si as vrea sa schimb pe tatal copiilor noi nu suntem casatoriti cum as putea si de ce ai nevoie eu sunt in Italia ... (vezi toată discuția)