Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Detin o gradina inchiriata de la primarie de 28 ani.Va rog sa-mi spuneti am vreo sansa sa intru in posesie conform legii uzucapiunii?Si ce trebuie sa fac pt.asta? Va multumesc.
Buna seara,
Inteleg ca aveti contract de inchiriere.
In acest caz nu actioneaza uzucapiunea.
Nu opereaza uzucapiunea in cazul inchirierii.

Daca exista contract de inchiriere si platiti anual chirie nu veti putea converti acest titlu spre a-l face util dobandirii terenului prin uzucapiune.

Pt a avea o posesie utila ea tb sa fie facuta sub nume de proprietar (nu de chirias) si sa manifestati actiuni ale proprietarului (de exemplu plata impozitului aferent terenului si nu plata unei chirii).
Posesorul gradinii a decedat in 1945. Primaria a preluat gradina abuziv, parceland-o si inchiriind-o. Platesc de 28 ani chirie si impozit. Doresc sa intru in proprietate pt. a putea construi o locuinta pt. familie. Gradina este situata intravilan.
trandafir2, moderator
Daca primaria are titlu de proprietate si dvs,sunteti chirias platind chirie la primarie,aveti doar calitatea de detentor precar si nu puteti deveni proprietar prin uzucapiune[Art.918(1)a)NCC]