Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Amenințări și hărțuire din motive nefondate,care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Amenințări și hărțuire din motive nefondate,care durează de ani de zile. Cum pot opri aceste acțiuni?

Buna ziua! De vreo 4-5 ani de zile mama mea este hartuita de o femeie, care ii aduce tot felul de acuzatii ca a avut o relatie cu sotul ei (lucru care nu este adevarat). A primit sute de mesaje cu injuraturi si tot felul de amenintari, si se pare ca nu are de gand sa inceteze. De curand a inceput sa imi trimita si mie tot felul de mesaje cu limbaj licentios, amenintari si chestii de genul. Acum o luna a pus diferite mesaje pe facebook legate de persoana mamei mele, acuzand-o de diferite chestii. Mama a depus plangere la politie. As vrea sa stiu cum ar trebui sa actionam mai departe, ca sa o putem face sa inceteze cu aceste lucruri. Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
1. IGNORARE! Ignorarea nebunilor este cea mai buna metoda de a scapa de ei.
2. Solicitati un ordin de restrictie.
Ignorarea nu mai funcioneaza! Deja a trecut prea mult timp in care am incercat sa ignoram cu speranta ca inceteaza. Va multumesc pentru raspunsuri!

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
1. IGNORARE! Ignorarea nebunilor este cea mai buna metoda de a scapa de ei.
2. Solicitati un ordin de restrictie.

Actiune in instanta civila si solicitati daune. Nu se acorda daune foarte mari dar, o mai potoliti pe dna care va hartuieste.