Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit neplătit !!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit neplătit !!

Nu au plătit părinții mei de ceva timp impozitul ( au fost plecați și au crezut ca este plătit ) .. iar acum au primit o notificare. Ce este de făcut? O sa meargă sa-l plătească dar nu știe la ce suma sa se aștepte .. este posibil un site online unde as vedea? Mulțumesc .
Puteti intreba la oficiul postal din sectorul in care parintii au domiciliul sau la directia taxe si impozite locale.
Pai in notificare nu este comunicata si suma restanta?
Nu cred ca scrie doar "aveti restante la impozite, veniti sa le platiti"!
In orice astfel de notificare primariile comunica si suma restanta, uneori pe restanta principala si separat penalitatile. Ca sa stie omul cu cati bani sa se prezinte la ghiseu!

Aflarea informatiilor privind impozitele depinde de primarie.
Daca primaria este inregistrata la ghiseul.ro iar parintii ar avea cont puteati sa vizualizati toate impozitele.
Va dați seama ca nu mai puneam aici o întrebare dacă era totul scris in notificare .. este doar ceva de la ANAF și atât..

cyan a scris:

Pai in notificare nu este comunicata si suma restanta?
Nu cred ca scrie doar "aveti restante la impozite, veniti sa le platiti"!
In orice astfel de notificare primariile comunica si suma restanta, uneori pe restanta principala si separat penalitatile. Ca sa stie omul cu cati bani sa se prezinte la ghiseu!

Aflarea informatiilor privind impozitele depinde de primarie.
Daca primaria este inregistrata la ghiseul.ro iar parintii ar avea cont puteati sa vizualizati toate impozitele.

ANAF-ul nu are legatura cu taxele si impozitele.
Taxele si impozitele apartin de primarie, de Directia Impozite si Taxe Locale.
ANAF-ul apartine de Ministerul Finantelor.

Nu scrie in notificare ce reprezinta sumele? Sumele restante repezenta altceva decat impozite neplatite.
Din ceea ce spuneti, ineteleg ca este vorba de un impozit pe venit neachitat. Pentru a afla exact suma de plata (desi ar trebui sa va fi trimis ce reprezinta: impozit, accesorii, etc.), trebuie sa mearga parintii dvs. la ANAF - Administratia Financiara care v-a trimis acea notificare si sa obtina informatia. Pana acum insa nu am vazut notificare fara suma de plata.