avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit neplătit !!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit neplătit !!

Nu au plătit părinții mei de ceva timp impozitul ( au fost plecați și au crezut ca este plătit ) .. iar acum au primit o notificare. Ce este de făcut? O sa meargă sa-l plătească dar nu știe la ce suma sa se aștepte .. este posibil un site online unde as vedea? Mulțumesc .
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:18, 15 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti intreba la oficiul postal din sectorul in care parintii au domiciliul sau la directia taxe si impozite locale.
Pai in notificare nu este comunicata si suma restanta?
Nu cred ca scrie doar "aveti restante la impozite, veniti sa le platiti"!
In orice astfel de notificare primariile comunica si suma restanta, uneori pe restanta principala si separat penalitatile. Ca sa stie omul cu cati bani sa se prezinte la ghiseu!

Aflarea informatiilor privind impozitele depinde de primarie.
Daca primaria este inregistrata la ghiseul.ro iar parintii ar avea cont puteati sa vizualizati toate impozitele.
Va dați seama ca nu mai puneam aici o întrebare dacă era totul scris in notificare .. este doar ceva de la ANAF și atât..

cyan a scris:

Pai in notificare nu este comunicata si suma restanta?
Nu cred ca scrie doar "aveti restante la impozite, veniti sa le platiti"!
In orice astfel de notificare primariile comunica si suma restanta, uneori pe restanta principala si separat penalitatile. Ca sa stie omul cu cati bani sa se prezinte la ghiseu!

Aflarea informatiilor privind impozitele depinde de primarie.
Daca primaria este inregistrata la ghiseul.ro iar parintii ar avea cont puteati sa vizualizati toate impozitele.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ANAF-ul nu are legatura cu taxele si impozitele.
Taxele si impozitele apartin de primarie, de Directia Impozite si Taxe Locale.
ANAF-ul apartine de Ministerul Finantelor.

Nu scrie in notificare ce reprezinta sumele? Sumele restante repezenta altceva decat impozite neplatite.
Din ceea ce spuneti, ineteleg ca este vorba de un impozit pe venit neachitat. Pentru a afla exact suma de plata (desi ar trebui sa va fi trimis ce reprezinta: impozit, accesorii, etc.), trebuie sa mearga parintii dvs. la ANAF - Administratia Financiara care v-a trimis acea notificare si sa obtina informatia. Pana acum insa nu am vazut notificare fara suma de plata.

Alte discuții în legătură

Plata toate impozitele pe ghișeul.ro mirela.onciu mirela.onciu Buna ziua! A mai patit cineva ca mine, sa plateasca toate impozitele si taxele locale pe ghiseul.ro in contul sotului si sa se trezeasca anul acesta ca are rol ... (vezi toată discuția)
Poprire si mult anuntatul sistem electronic plus calcul gresit impozit marius_iar marius_iar Buna ziua Luni (26.07) am fost anuntat de dep salarizare ca a venit o hartie poprire pe numele meu.. Ok se mai intampla...verificam ...impozit anul trecut ... (vezi toată discuția)
Plata impozit venit 2019 xman_ghio xman_ghio Buna seara, Ma puteti ajuta cu indicatii despre cum sa platesc online impozitul pe venit? Am depus DU online si mi-am facut cont pe ghiseul.ro, dar acolo nu ... (vezi toată discuția)