avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sedere in proprietatea unei cunostinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sedere in proprietatea unei cunostinte

Ce trebuie facut pentru a sta, in conditiile legii, intr-un apartament, proprietarul fiind o cunostinta si nu beneficiaza de chirie din partea mea? Administratorul blocului spune ca trebuie sa imi mut domiciliul... Oare asta e singura solutie? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 17:15, 17 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform dispozitii in vigoare daca locuiti mai mult de 15 zile pe luna in imobil este necesar sa fiti inregistrat in cartea de imobil , pentru calculul intretinerii lunare
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca mai discutati la asociatie, discutati cu presedintele. Administratorul habar nu are ce vorbeste. Sunt mii de oameni care locuiesc temporar in alta locatie.
Cum spunea si @ynocentta, proprietarul va trece in cartea de imobil si declara o persoana in plus la calculul costurilor pe persoana, pe perioada sederii in locuinta cunostintei dvs.
Succes!
De mentionat ca proprietarul este stabilit in alta tara, iar noi suntem trecuti la cheltuielile scarii. Administratorului ii este frica, sau nu stiu ce ii este, in cazul in care ne-ar reclama cineva la politie, motivul nu l-as intelege niciodata, dar ma rog... in cazul acesta in care proprietarul nu este in tara, ce as putea face eu? Multumesc!

Adam Grecu a scris:

Daca mai discutati la asociatie, discutati cu presedintele. Administratorul habar nu are ce vorbeste. Sunt mii de oameni care locuiesc temporar in alta locatie.
Cum spunea si @ynocentta, proprietarul va trece in cartea de imobil si declara o persoana in plus la calculul costurilor pe persoana, pe perioada sederii in locuinta cunostintei dvs.
Succes!


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De obicei, in asemenea situatii, proprietarul trebuia sa va imputerniceasca pe dvs. sa-i reprezentati interesele in legatura cu proprietatea sa. Cum nu ati facut acest lucru, nu trebuie sa va fie teama de ceva. Mergeti la responsabilul cartii de imobil si va treceti acolo. Declarati la as. prop. nr. de persoane care locuiesc in apartament. Respectati toate regulile impuse de asociatie (citire si declarare consum apa, energie electrica, cablu TV si tot ce mai este pe-acolo.
Administratorul sa aiba grija de drobul de sare, sa nu-i vina in cap.... Adica nu stie ce sa faca, nu il doare capul, dar vrea sa se lege. Om responsabil, ce mai...
Sfat: Nu trebuie sa-mi repostati raspunsul. Eu stiu ce-am scris, dvs. faceti doar referire si continuati discutia - daca mai aveti intrebari.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost scos de la aj de daldura monea sorin monea sorin Locuiesc cu cineva dar nu avem acte. Pers cu,care locuiesc,a cumparat garsoniera cind era in timpul divortului cu fostul ei sot,cu partea ei de banii ... (vezi toată discuția)
Administrator bloc-contract chirie Irina_S Irina_S Buna ziua, locuiesc in chirie, am anuntat administratia de faptul ca locuiesc in respectivul apartament, am oferit administratorului detaliile mele ... (vezi toată discuția)
Cotă parte Kispál Csaba Kispál Csaba Bună ziua,v-aş ruga să-mi spuneți dacă în asociația de proprietari din 44 de apartamente 42 de apartamente avem montate centrale termice individuale ... (vezi toată discuția)