Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sedere in proprietatea unei cunostinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sedere in proprietatea unei cunostinte

Ce trebuie facut pentru a sta, in conditiile legii, intr-un apartament, proprietarul fiind o cunostinta si nu beneficiaza de chirie din partea mea? Administratorul blocului spune ca trebuie sa imi mut domiciliul... Oare asta e singura solutie? Multumesc
Conform dispozitii in vigoare daca locuiti mai mult de 15 zile pe luna in imobil este necesar sa fiti inregistrat in cartea de imobil , pentru calculul intretinerii lunare
Daca mai discutati la asociatie, discutati cu presedintele. Administratorul habar nu are ce vorbeste. Sunt mii de oameni care locuiesc temporar in alta locatie.
Cum spunea si @ynocentta, proprietarul va trece in cartea de imobil si declara o persoana in plus la calculul costurilor pe persoana, pe perioada sederii in locuinta cunostintei dvs.
Succes!
De mentionat ca proprietarul este stabilit in alta tara, iar noi suntem trecuti la cheltuielile scarii. Administratorului ii este frica, sau nu stiu ce ii este, in cazul in care ne-ar reclama cineva la politie, motivul nu l-as intelege niciodata, dar ma rog... in cazul acesta in care proprietarul nu este in tara, ce as putea face eu? Multumesc!

Adam Grecu a scris:

Daca mai discutati la asociatie, discutati cu presedintele. Administratorul habar nu are ce vorbeste. Sunt mii de oameni care locuiesc temporar in alta locatie.
Cum spunea si @ynocentta, proprietarul va trece in cartea de imobil si declara o persoana in plus la calculul costurilor pe persoana, pe perioada sederii in locuinta cunostintei dvs.
Succes!

De obicei, in asemenea situatii, proprietarul trebuia sa va imputerniceasca pe dvs. sa-i reprezentati interesele in legatura cu proprietatea sa. Cum nu ati facut acest lucru, nu trebuie sa va fie teama de ceva. Mergeti la responsabilul cartii de imobil si va treceti acolo. Declarati la as. prop. nr. de persoane care locuiesc in apartament. Respectati toate regulile impuse de asociatie (citire si declarare consum apa, energie electrica, cablu TV si tot ce mai este pe-acolo.
Administratorul sa aiba grija de drobul de sare, sa nu-i vina in cap.... Adica nu stie ce sa faca, nu il doare capul, dar vrea sa se lege. Om responsabil, ce mai...
Sfat: Nu trebuie sa-mi repostati raspunsul. Eu stiu ce-am scris, dvs. faceti doar referire si continuati discutia - daca mai aveti intrebari.
Succes!