Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua,mă numesc Telespan,.lucrez in prezent la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua,mă numesc Telespan,.lucrez in prezent la o firmă ...

Bună ziua,mă numesc Telespan,.lucrez in prezent la o firmă de construcții din 2021 și Anu trecut în octombrie sa majorat salariul din 4000 lei in 4580,.. această modificare a avut loc printr-un act adițional,. doamna de la resurse umane spune că nu sunt obligați să-mi de-a un exemplar al acestui act adițional,.mă puteți ajuta cu varianta corectă impusă de lege ?? mulțumesc frumos
1. Art. 274 C.proc.civ. - Pluralitatea de exemplare
(1) Înscrisul sub semnătură privată, care constată un contract sinalagmatic, are putere doveditoare numai dacă a fost făcut în atâtea exemplare originale câte părţi cu interese contrare sunt.

2. HG nr. 905 din 14 decembrie 2017 privind registrul general de evidență a salariaților
art.7
(3) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal, în termen de 15 zile lucrătoare de la data solicitării.
(4) Documentele sunt eliberate în copie certificată pentru conformitate cu originalul de către reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana împuternicită de angajator.
....