Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Inexistență poștaș
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Inexistență poștaș

Cum se poate proceda pentru a ni se livra coletele poștale, în cazul în care nu există poștaș care să livreze într-o comună?

Context: De mai bine de 4 ani nu mai există poștaș care livrează în comuna Moșnița Nouă, Timiș. Populația acestei comune însumează peste 6000 de locuitori și se întinde pe o suprafață de 66 km², iar 5 sate fac parte din această comună. Este inacceptabil pentru atâtea persoane întinse pe o suprafață așa de mare să nu li se livreze poșta, fiecare locuitor fiind nevoit să vină regulat la poștă să verifice conrespondența. Ar trebui făcută o petiție la Poșta Română? Primăria se scuză ca nefiind problema ei (în fapt așa este, fiind o problemă a Poștei Române), însă nici nu face demersuri, fiind impasibilă.
Ca-n vestul salbatic