avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului in perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului in perioada 1988-1989

In perioada 1988-1989 am avut concediu pentru cresterea copilului pana la un an.In cartea de munca scrie "incetat angajarea conf.art.129 din Codul Muncii coroborat cu art.9, alin 2 din Legea 1/1970".Acum la scoala mi se spune ca nu am un document care sa dovedeasca acest lucru si ca nu mi se ia in calcul ca vechime la pensie.Ce sa fac?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:38, 20 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dovada vechimii in munca pana la 31.12.2010 se face cu carnetul de munca, potrivit art.279 alin.1 C.mun.
Va multumesc.Anul 1988-1989 cand am avut concediu pentru cresterea copilului se constituie ca vechime la pensie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In opinia mea, constituie vechime in munca.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Crestere copil sub 7 ani daca este stagiu de cotizare pentru pensionare liliana.suciu liliana.suciu Conform inregistrarilor din Cartea de Munca a mea, in perioadele : - 09.09.1985-01.05.1986 = aprox.8 luni ... (vezi toată discuția)
Legea 1/1970 alex1007 alex1007 Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema: in cartea de munca este trecut faptul ca in data de 8.06.1987 mi s-a desfacut CIM pe baza art. ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca ddena ddena As dori sa stiu daca concediul pentru cresterea copilului din perioada 1984-1985(nu mai mult de 90 zile pe an)se ia in calcul la vechimea in munca.Pe ... (vezi toată discuția)