Forum Discuţii juridice Executare silită Escrocherie, sau nu? Nu mai reușesc să dau de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Escrocherie, sau nu? Nu mai reușesc să dau de avocatul pe care l-am plătit ca să mă reprezinte

Anul trecut prin luna Mai am scris pe acest site problema mea,incercarea de a recupera niste sume de bani de la fosta mea concubina.Mentionez nu aveam nici un fel de act care sa dovedeasca ca traiam impreuna,poate niste poze si atit.Am expus pe larg problema mea pe acest site...si imediat in privat mau interpelat citiva avocati...printre care unul din ei avea cica si o agentie de recuperat creante....zic ,mama,am pus-o il iau pasta ,ca cu recuperatorii nu e de gluma.Bineinteles ca mi-a dat cistig de cauza ,ca voi putea recupera toti bani fara probleme...in fine,bla,bla...lins in ureche mai pe drept.A durat ceva pina am facut rost de istoricul tuturor banilor trimesi prin moneygram in decursul anului 2016 catre fosta concubina.Dupa ce am primit istoricul avocatul mi-a cerut 1000 de roni reprezentind onorariul lui,iar restul de 250 reprezentind taxa de timbru si o taxa la evidenta populatiei,pt ca persoana nu mai statea la adresa unde stiam eu.Inainte sa trimet banii ,mi-a spus ca nu se apuca de treaba pina nu i-mi trimete un contract sa il semnez si o factura fiscala pt suma respectiva...zis si facut,numai ca am impresia ca sunt false(facute la calculator),in fine pt inceput mi-a inchis gura.Apoi au inceput minciunile timp de luni de zile ....ba ca a fost la o conventie a avocatilor la Berlin(dar aia a fost prin Martie 2017).ba nu mai raspundea la telefon...ba a dat-o ca e vacanta avocatilor...iar ultima oara ,in August 2017 cind am vb cu el telefonic mia spus ca a plecat de la firma companyadvising,ca nu stiu ce neintelegeri a avut el cu acea companie.Dar ,de mama risului daca intra cineva pe siteul companiei acel numar de mobil e tot al avocatului Stafan Darabana si acum.Deci rezulta ca aceea companie de recuperari este a lui...oricum siteul ca prezentare foarte slabut...dar pt un fraier ca mine necunoscator e bun pt dat tepe.Poate compania e buna si avocatul,dar parca mai merge cite o teapa la fraieri,sa-si mai faca de un coctail la Mamaia...gen.In ultima convorbire telefonica avuta ,August trecut,mi-a spus ca nu mai lucreaza la aceea firma si cazul meu la preluat asistenta lui ...chiar mia dat o adresa de mail a asistentei lui, dar falsa si aia.In fine...am lasat totul balta pina zilele trecute ,cind am trimes un nou mail ,pe an nou celor de la companyadvising,sa vad in ce stadiu se mai afla dosarul meu...iar raspunsul a fost ca se muta in sediu nou si ca nu au apucat sa ia toate dosarele sa le transfere la noul sediu ca sa i-mi poata da un raspuns exact.Asadar m-am vazut nevoit sa le mai trimet un mail acum citeva zile,in care le-am cerut un raspuns sigur cu ce se intimpla sau sa intimplat cu cazul meu,ori daca nu ,ma gindesc serios sa caut un alt avocat si sa il dau in judecata pe cel care mia luat banii sau compania bineinteles in baza contractului si facturii dintre mine si el sau firma respectiva(mentionez ca inca le mai am).Sau probabil sa merg si la politie intii sa declar eventuala escrocherie.Banii de la fosta e tirziu sa i-i mai recuperez ca a trecut un an,dar macar de la avocat ,care cred ca nu a facut nimic si ma tot dus cu minciuna pina acum.Deci ce parere aveti si ce sfat i-mi dati cei care sunteti in masura ? Ce se poate face? Parca nu as lasa lucrurile chiar asa ,la voia intimplarii...tepuit de doua ori,si de fosta si de avocat...daca o fi avocat...cine stie.Multumesc si sper la un raspuns din partea dumneavoastra.
Manuela Rășină, administrator
@Adrian39, imi aduc aminte ca v-am explicat, anul trecut, in ce situatie va aflati.
trandafir2 a scris:
@Adrian39, cu parere de rau va spun si opinia mea, [...] Sansele dvs sunt minime (spre zero) ca sa recuperati acei bani si sunt maxime sa mai pierdeti si alti bani, timp si nervi (si in final sa aveti si alte dezamagiri si onorarii platite pe la avocati), [...]
In fine, ca un ultim sfat, o actiune in instanta vă va aduce doar dureri in piept si nimic mai mult, [...] Bafta!

Textul, aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...

Ca solutie privind onorariul, legea va spune ca, la cererea oricăreia dintre părţi, contestaţiile şi reclamaţiile privind onorariile se soluţionează de decanul baroului, prin decizie motivată, după ascultarea părţilor. Soluţionarea contestaţiilor şi reclamaţiilor se face prin aplicarea principiului medierii şi prin încercarea de conciliere a părţilor, în termen de cel mult 30 de zile de la data înregistrării contestaţiei sau a reclamaţiei. Decizia decanului poate fi atacată la consiliul baroului de partea interesată. Consiliul baroului hotărăşte cu privire la legalitatea şi temeinicia deciziei decanului fără participarea la vot a acestuia. Părţile interesate pot fi invitate pentru a da lămuriri şi explicaţii. Consiliul baroului se pronunţă în termen de cel mult 30 de zile de la data sesizării, prin hotărâre motivată, care va fi comunicată în cel mult 15 zile de la data pronunţării.
Tot legea, va mai spune ca, dupa caz, răspunderea disciplinară a avocatului nu exclude răspunderea civilă, penală sau administrativă.
Verificati aici daca este avocat persoana respectiva, din descrierea dvs nu pare...
[ link extern ]
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat