Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract comodat loc parcare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract comodat loc parcare

Buna ziua
Eu am domiciliul in alt judet si masina inmatriculata acolo. Sotia are domiciliul in capitala cat si loc de parcare. Masina e bun dobandit dupa casatorie. Acum la parcare imi cere contract de comodat ca nu e masina pe bucuresti. Va rog sa ma ajutati.
~ Conținut șters la cerere ~
Cei de la primarie .
Astea sunt actele necesare:

În ambele situații prezentate sunt necesare următoarele documente:

vechiul contract de parcare
BI/CI cu domiciliu la adresa unde se solicită locul de parcare
Certificat de Înmatriculare din care să reiasă că autoturismul este înmatriculat în România (cu ITP valabil) și cu număr de București
contract de comodat autentificat la notar pentru autoturismele acordate spre utilizare persoanelor ce au calitatea de comodat (dacă este cazul)
certificat de încadrare cu grad de handicap locomotor (dacă este cazul)
creanțele bugetare exigibile să fie achitate (se verifică de către angajatul care prelucrează dosarul).
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua. Dacă autoturismul este bun comun cumpărat pe numele meu in timpul căsătoriei mai este necesar încheierea unui contract de comodat între mine și ea pt a folosi locul de parcare de reședință care este contractat pe numele soției? Sau poate e mai bine sa transferam contractul de parcare pe numele meu? Menționez că amândoi locuim la aceeași adresă. Va mulțumim!