Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... PFA pronosticuri sportive
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

PFA pronosticuri sportive

Buna ziua ! Vand pronosticuri sportive de aproximativ 2 ani pe forumuri/facebook, cat si pe alte retele de socializare. Metodele de plata pe care le accept sunt paysafecard/transfer bancar. Am facut tranzactii de cca 19.000 € prin paysafecard, ulterior cardul Skrill cu care retrag banii care imi intra in contul de paysafe. Prin transfer bancar am ajuns la aproximativ 7.400€, Ceea ce am facut poate fi incadrat in nr. 241/2005 (evaziune fiscala) ? In conversatiile pe care le-am avut cu clientii mentionez clar ca este o donatie, insa in unele din transferuri clientii au uitat sa specifice la ROC(descriere transfer) ca e vorba de o donatie. Din cate stiu, tranzactiile prin paysafecard/Skrill nu pot fi impozitate, pentru ca e vorba de niste coduri de 16 cifre si ar fi imposibil sa platesc impozit pentru fiecare cod pe care il primesc. Pot sa imi fac PFA pe domeniul de activitate pe care il am ? Mentionez ca dupa ce efectueaza plata, clientii primesc un pronostic pe care nu sunt obligati sa-l joace la pariuri, practic platesc pentru niste sfaturi/pareri referitoare la niste rezultate. Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. Ceea ce am facut eu este evaziune fiscala ?
2. Exista PFA pe vanzare pronosticuri sportive?
Nici eu nu am cunoștință despre raportarea, respectiv impozitarea acestor sume. Dar, din nou, faptul că nu cunosc acest aspect nu înseamnă că raportarea nu se întâmplă.
În al doilea rând, cel mai prudent este să declarați și să achitați taxele legale pentru sumele astea pentru a nu fi nevoit să le achitați ulterior cu majorări și posibile amenzi.
Este posibil sa achit taxele pe sumele pe care le-am tranzactionat pana acum, dupa infiintarea unui PFA ? Din cate stiu, nu pot face asta, dar mi-e putin frica de ce se va intampla pe viitor cu aceste tranzactii, pentru ca stiu ca amenzile si respectiv penalitatile pentru orice fel de evaziune fiscala sunt foarte drastice.
Corect, nu se pot declara tranzacțiile care au fost efectuate în afara PFA-ului ca aparținând acestuia.
Asta e, ce a fost pana acum, a fost. Măcar de acum să încercați intrarea în legalitate.
Multumesc frumos de ajutor ! O seara buna !
Cu placere, sper sa va fie de folos!
Succes!