Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Noua taxa de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Noua taxa de mediu

Bună ziua. Din câte am citit pe internet noua taxa de mediu se va plăti anual ca un fel de impozit. Dar întrebarea mea este: Va plăti toată lumea aceasta taxă? Eu de exemplu am avut o dacie care nu o mai am, am dus-o la fier vechi, dar nu am putut sa o scot de la fisc și din circulație pt. Ca nu am certificat de distrugere. Asa ca am rămas cu ea sa plătesc impozit. Voi plăti și aceasta taxa de mediu, obligatoriu?
Pai stai asa, ca deocamdata sunt vorbe. DACA vor putea face un recensamant al tuturor auto din Romania, (Sector 1 Bucuresti, Contzesti), si acele autovehicule sa fie etichetate, calculate si impozitate individual. Avand in vedere volumul de munca si eficienta administratiilor locale, probabil in 2020 va fi gata un asemenea sistem complet. Nu are sens discutia deocamdata. In schimb, legat de cazul cu Dacia dvs., daca vor gasi Cartea de Identitate a Vehicului, unde scrie ca este Non-Euro, si in lege scrie ca la Non-euro impozitul devine 1000 lei pe an, da, va fi cerut un impozit de 1050 de lei. Dar retineti, ca sa fiti impozitate, cineva trebuie sa va caute Cartea masinii. Si mai sunt vreo 7 milioane de masini.

grigorehirzoiu a scris:

Pai stai asa, ca deocamdata sunt vorbe. DACA vor putea face un recensamant al tuturor auto din Romania, (Sector 1 Bucuresti, Contzesti), si acele autovehicule sa fie etichetate, calculate si impozitate individual. Avand in vedere volumul de munca si eficienta administratiilor locale, probabil in 2020 va fi gata un asemenea sistem complet. Nu are sens discutia deocamdata. In schimb, legat de cazul cu Dacia dvs., daca vor gasi Cartea de Identitate a Vehicului, unde scrie ca este Non-Euro, si in lege scrie ca la Non-euro impozitul devine 1000 lei pe an, da, va fi cerut un impozit de 1050 de lei. Dar retineti, ca sa fiti impozitate, cineva trebuie sa va caute Cartea masinii. Si mai sunt vreo 7 milioane de masini.

Și dc vreau sa o sa scot de la impozit, pot? Prin contract de vânzare, cumpărare cu cineva. Menționez ca eu la fisc deja am depus dosarul de radiere de la fisc cu adeverinta de la fier vechi, au zis ca mi radiază atunci când vin cu certificatul de radiere de la politie dar la politie am avut surpriza sa nu fie bună acea adeverinta care o am de la fier vechi cea pe care am depus-o la impozite și taxe locale sector 5 București. Politia vrea certificat distrugere de la un remat autorizat. Și asa am rămas cu mașina neradiata și plătesc impozit.
Doar in cazul furtului mai poate fi radiata de la impozit. Adica declarata ca disparuta, politia da o adeverinta si cu aia se scade de la impozit. Nu e un sfat , este doar ce scrie in Codul fiscal.