Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto

Bună dimineața. As dori un răspuns de la un avocat cum pot radia un autoturism din circulație și de la taxe și impozite locale sector 5 București. Am mai pus aceasta problema pe acest site. Anul trecut am dus bătrână dacie la un centru de fier vechi din zona unde aveam eu mașina (era în curte la bunici la țară într-un sat de pe lângă orașul Urziceni) am dezmembrato acasă și am dus-o pe bucăți pt. Ca nu mi-am permis sa plătesc o platforma ca să o pot duce întreaga. De la acel centru de fier vechi mi sa eliberat o adeverinta cu toate cele scrise pe ea, serie motor, serie sașiu etc. Cu acea adeverinta am fost la taxe și impozite locale sector 5 și am depus dosarul în vederea scoaterii de la impozit. Mi sa eliberat fiscal pe zero. Mi sa spus ca mai am un pas de făcut, adică sa merg la politie sa o radiez și de acolo și pe urma sa ma reîntorc la ei la fisc cu certificatul de radiere de la politie și atunci îmi va scoate mașina din evidenta fiscala. Am fost la politie cu toate documentele și acolo am avut surpriza sa nu FIE BUNĂ ACEA ADEVERINTA DE LA FIER Vechi, la politie vor CERTIFICAT DE DISTRUGERE DE LA UN CENTRU REMAT AUTORIZAT, întrucât nu mai am mașina nu am cum sa iau acel certificat de distrugere asa ca nu mi sa radiat din circulație ca nu am certificat de radiere din circulație de la politie și nu am ce sa depun la dosar la fisc. Asa ca am rămas cu mașina la impozit. As dori sa știu cum pot proceda sa o scot de la fisc și din circulație? având în vedere ca mașina nu mai exista fizic am decât actele mașini și nr. De înmatriculare. Mulțumesc.
Nu îmi răspunde nimeni? Am întrebat deoarece am citit pe unele site-uri ca ar merge cu o declarație notariala pe proprie răspundere ca nu mai am mașina fizic. Cu aceasta declarație ar merge sa o radiez la politie

Georgica112 a scris:

Bună dimineața. As dori un răspuns de la un avocat cum pot radia un autoturism din circulație și de la taxe și impozite locale sector 5 București. Am mai pus aceasta problema pe acest site. Anul trecut am dus bătrână dacie la un centru de fier vechi din zona unde aveam eu mașina (era în curte la bunici la țară într-un sat de pe lângă orașul Urziceni) am dezmembrato acasă și am dus-o pe bucăți pt. Ca nu mi-am permis sa plătesc o platforma ca să o pot duce întreaga. De la acel centru de fier vechi mi sa eliberat o adeverinta cu toate cele scrise pe ea, serie motor, serie sașiu etc. Cu acea adeverinta am fost la taxe și impozite locale sector 5 și am depus dosarul în vederea scoaterii de la impozit. Mi sa eliberat fiscal pe zero. Mi sa spus ca mai am un pas de făcut, adică sa merg la politie sa o radiez și de acolo și pe urma sa ma reîntorc la ei la fisc cu certificatul de radiere de la politie și atunci îmi va scoate mașina din evidenta fiscala. Am fost la politie cu toate documentele și acolo am avut surpriza sa nu FIE BUNĂ ACEA ADEVERINTA DE LA FIER Vechi, la politie vor CERTIFICAT DE DISTRUGERE DE LA UN CENTRU REMAT AUTORIZAT, întrucât nu mai am mașina nu am cum sa iau acel certificat de distrugere asa ca nu mi sa radiat din circulație ca nu am certificat de radiere din circulație de la politie și nu am ce sa depun la dosar la fisc. Asa ca am rămas cu mașina la impozit. As dori sa știu cum pot proceda sa o scot de la fisc și din circulație? având în vedere ca mașina nu mai exista fizic am decât actele mașini și nr. De înmatriculare. Mulțumesc.