Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,

As dori sa stiu daca este pe aici sau cunoaste cineva un avocat care m-ar putea ajuta intr-un proces de divort internationa (inafara comunitatii europene). Mentionez ca eu sunt romanca iar subsemnatul este cetatean tunisian. Divortul este deja pe rol dar doamna avocat la care am apelat bate pasul pe loc de 2 ani (in februarie 2016 a avut loc prima actiune). Intr-adevar este un proces complicat deoarece domiciliul paratului este necunoscut dar imi este greu sa cred faptul ca nu exista nici o posibilitate, fie ea cat de mica. Nu am reusit sa obtinem nici macar primul termen si deja sunt disperata. Va mulțumesc frumos!
exista posibilitatea de a avansa... schimbati avocatul daca nu stie procedura pentru a finaliza actiunea de divort
Noul avocat ar trebui să studieze mai întâi dosarul.
După ce ii platiti studierea dosarului va va spune cum se prezintă lucrurile.

Trebuie stiut exact care este problema concretă.
Eu adesea atrag atenția că în astfel de cazuri lucrurile nu sunt simple deloc dar oamenii nu inteleg.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat