Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj semnat - situatie reala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj semnat - situatie reala

intrebarea mea este urmatoarea: s-au trimis la itm pontaje pe care le-am semnat cu 8 ore pe zi... desi in realitate situatia a fost alta... ce sanse mai sunt, daca mai sunt, pentru a recupera intr-un fel sau altul orele suplimentare ?

multumesc
In instanta va puteti obtine toate drepturile cuvenite si neachitate.
Pe langa ceea ce v-a recomandat nikol.ilea puteti sa faceti sesizare si la ITM privind efetuarea orelor suplimentare care nu sunt compensate cu timp liber corespunzator si nici remunerate.

Codul Muncii Art. 119. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
Art. 120. - (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

bun.... maine le voi trimite o scrisoare cu confirmare de primire... care este termenul legal de raspuns ?
Termenul de raspuns este de 30 de zile de la data primirii, data pe care o veti vedea pe confirmarea de primire.