Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... scadenta bilet la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

scadenta bilet la ordin

Buna ziua,

Sunt posesorul unui bilet la ordin a carui scadenta a fost ieri, 18.10.2009, duminica.
Cand se considera scadenta in acest caz, vineri 16.10.2009 sau luni 19.10.2009?
Adresez aceste intrebari deoarece conf. art 46 din L58/1934 prezentarea la plata se considera momentul in care banca platitoare ( banca emitentului bo) primeste informatiile de pe bilet (prin trunchiere in cazul meu), iar art. 41 din aceesi lege spune ca prezentarea la plata se face la scadenta sau in urmatoarele 2 zile lucratoare, dupa care se pierde dreptul de regres in caz de neplata.
Dupa normele privind decontarea electronica SENT , banca platitoare ar primi aceste informatii miercuri 21.10.2009, data care reprezinta prezentarea la plata.
Astfel , daca scadenta se considera in acest caz vineri, pierd dreptul de regres, iar daca se considera luni nu il pierd.
Exista legiferata undeva pb legata de data scadentei unei cambii platibila la o data fixa, atunci cand data inscrisa pe cambie cade intr-o zi nebancara? Eu nu am gasit .

Multumesc
Pentru un cec trebuie sa aveti, conform legii in vigoare, suma necesara acoperirii lui la data emiterii si in termenul legal de prezentare la plata, care este de 15 zile calendaristice de la data emiterii.

Pentru un bilet la ordin cu scadenta trebuie sa aveti, tot conform legii in vigoare, suma necesara acoperirii lui la data scadentei si inca 2 zile lucratoare dupa. In mod normal ar fi trebuit sa introduceti BO in banca la 16.10.2009, insa il puteti introduce si in data de 19.10.2009 avand in vedere obligatia emitentului de a sigura inca doua zile lucratoare banii in cont pentru acoperirea instrumentului.

Aveti in vedere urmatoarele acte normative :
- Norma Bancii Nationale a Romaniei nr. 1/2009 privind completarea Normei Bancii Nationale a Romaniei nr. 6/2008 pentru modificarea si completarea Normei Bancii Nationale a Romaniei nr. 7/1994 privind comertul facut de institutiile de credit cu cecuri a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 30 din 15.01.2009
- Norma Bancii Nationale a Romaniei nr. 2/2009 privind completarea Normei Bancii Nationale a Romaniei nr. 7/2008 pentru modificarea si completarea Normei Bancii Nationale a Romaniei nr. 6/1994 privind comertul facut de institutiile de credit cu cambii si bilete la ordin a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 30 din 15.01.2009
-Norma tehnica a Bancii Nationale Romane nr. 4/2008 privind cecul a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 500 din 03.07.2008.
-Norma tehnica a BNR nr. 5/2008 privind cambia si biletul la ordin a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I , nr. 500 din 03.07.2008.