Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii pensionar Grad 3 invaliditate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii pensionar Grad 3 invaliditate

Vreau sa angajez un pensionar pe caz de boala Gradul 3 de invaliditate cu drept de munca 4 ore.
Ce taxe trebuie sa platesc pentru salariul de 950 ron in 2018?
Multumesc!
rburlaro a scris:

Din cate stiu eu, de la 1 ianuarie 2018, contributiile (CAS, CASS) se calculeaza la nivelul salariului minim brut pe economie, indiferent de valoarea salariului brut al salariatului respectiv. S-a abrogat acea lege ?

Ati vrut sa spuneti: "contributiile (CAS, CASS) se calculeaza la nivelul salariului minim brut pe economie, chiar daca valoarea salariului brut al salariatului este mai mica".
Dar pensionarii de invaliditate grad. 3 se incadreaza in exceptiile prevazute la art.146 alin.(5^2) lit.c) din Legea 227/2015 -Codul fiscal "persoane cu dizabilități sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaște posibilitatea de a lucra mai puțin de 8 ore pe zi".
Domnul Iulian Manea, am gasit un job la restaurantul KFC, program de 4 ore, salariul 780 ron net.
Am pensie invaliditate grad 3.
Voi primi mai mult cand se va calcula fluturasul sau doar angajatorul va fi scutit de plata aceea suplimentara??
Multumesc.
Cu exceptia aceea de la scutirea din calculul salariului minim brut ? Ma pot alege cu ceva in plus la salariu sau ramane batut in cuie 780 ron net??
Multumesc