Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Schimbare pozitie vecini de tarla
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Schimbare pozitie vecini de tarla

Buna ziua.Am o problema referitor la vecinatatile unui teren.Anul trecut am cumparat un teren intravilan linga proprietatea mea.Acest teren a fost obiect de litigiu solutionat in justitie acum 10 ani existind o hotarire judecatoreasca definitiva in favoarea vinzatorului.
Adevarata problema este aceasta :pozitia vecinilor a fost trecuta gresit in hotarire acest lucru a fost observat de cadastrist .La primarie s-a cerut o rectificare a hotiriri judecatorest lucru care l-am rezolvat in luna decembrie.
Dupa ce l-am predat la primarie am asteptat 40 de zile ca sa ni se rezolve situatia prin emiterea dovezi cu pozitia corecta a vecinilor.
Primaria sustine ca aceasta dovada are un traseu lung,adica de la primarie dovada (40 zile) va ajunge la oficiul de cadastru(30 zile cel putin) de acolo la prefectura(30 zile cel putin) si inapoi la primarie(10 zile posta) ; deci trebuie sa merg dupa dovada cam dupa 4 luni cel putin.
As dori sa stiu daca procedura este cea reala si daca se poate urmari faza pe care se afla cererea (nr inregistrare) pentru ca mi s-a spus ca nu se poate urmari ca sint documente interne si nu sint pentru public.
Va multumesc.
Puteti reveni cu adrese scrise (primarie/ oficiu de cadastru/ prefectura ... prin care sa solicitati raspuns scris despre stadiul documentului. Trebuie sa aveti un numar de inregistrare la care sa va referiti. Daca nu stiti numarul cu care pleaca documentul de la o institutie la alta va fi greu sa interveniti pentru a afla stadiul.
Perioada de raspuns intre institutii este de 30 de zile calendaristice. Daca faceti socoteala, cam acolo ajungeti, unde vi s-a spus de la primarie.