Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Venit din arenda in anul 2018 cum se calculeaza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Venit din arenda in anul 2018 cum se calculeaza

Cum se va calcula venitul din arenda in anul 2018?

Eu am 54,15 ha de teren.
Sa zicem ca arendasul va vinde tona de grau cu 650 de lei, si in contract se stabileste sa-mi dea o tona la ha.

Deci venitul net este de 54,15 hectare x 1 tona /hectare x 650 lei/tona fac 35197,50 lei ( 35198 lei).

Din aceasta suma se scade 40 % si face 35198- 14079 fac 21119 lei

Apoi impozitul de 10 % este de 2112 lei
Contributia la sananate este tot 10 % deci tot 2112 lei

Deci eu proprietar raman in mana cu 35198 - 2112-2112 fac 30974

Daca in anul 2018 am obtinut din arenda suma de 25941 lei nu mai trebuie sa depun declaratia aia 600 , ca parca asa a zis Ministrul Finantelor ca nu mai trebuie depusa, nu?

In mod normal ar trebui sa o depuna arendasul, nu eu proprietarul.
Calculul e asa cum l-ati prezentat dar referitor la plata contributiei la sanatate care pana anul trecut era retinuta, declarata la stat si platita de catre arendas, mai asteptati sa vedem care a fi forma de inlocuire a d600.
Domnule Geoge Neagu , deci am calculat corect. Si declaratia 600 ce este cu ea? Ca eu nu am prea inteles asa bine ce este cu aceasta declaratie