Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de recuperare a taxei de prima înmatriculare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de recuperare a taxei de prima înmatriculare

Buna ziua,

Vă rog să îmi spuneți cine are dreptul de a recupera taxa de prima înmatriculare a unei mașini cumpărate în 2008 și vândute în 2014 unei alte persoane: fostul proprietar sau actualul proprietar. Din punct de vedere legal, înțeleg că doar fostul proprietar poate, dar este îndreptățit? Sau se consideră că atunci când a vândut mașina a cedat și drepturile la această taxă?

Mulțumesc mult!
Doar cel care a platit-o.