Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie parțial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie parțial anticipata

In aprilie '17, am împlinit 57 de ani. Am un stagiu de cotizare de 31 ani si 3 luni. Din martie '17 nu mai lucrez nicăieri. Am dreptul sa mai cumpăr cele 6 luni lipsa la vechimea in munca si sa beneficiez de pensia parțial anticipata ?. Ce lege îmi da acest drept, pt ca la casa de pensii aferenta, părerile sint împărțite, unii salariați zic ca "da" alții ca "ba" . Vai de noi ! Mulțumesc tuturor pt răspunsuri.
Puteti cumpara aceasta vechime care va lipseste.

Legea 186/2016

Art. 1. -
(1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, și ale Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuției de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

Art. 3. -
Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi și ultimii 5 ani anteriori acestei date.

Art. 6. -
(1) Plata contribuției de asigurări sociale se efectuează într-o singură tranșă sau eșalonat, în tranșe lunare, până la data de 31 decembrie 2018."

Puteti sa va deschideti drepturile la pensie anticipata partiala dupa trecerea lunilor pentru care cumparati vechime in munca.

Rog moderatorii sa-mi stearga postarile multiple.
Carp Mircea, utilizator
Puteti cumpara aceasta vechime care va lipseste.

Legea 186/2016

Art. 1. -
(1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, și ale Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuției de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

Art. 3. -
Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi și ultimii 5 ani anteriori acestei date.

Art. 6. -
(1) Plata contribuției de asigurări sociale se efectuează într-o singură tranșă sau eșalonat, în tranșe lunare, până la data de 31 decembrie 2018."

Puteti sa va deschideti drepturile la pensie anticipata partiala dupa trecerea lunilor pentru care cumparati vechime in munca.
Puteti cumpara aceasta vechime care va lipseste.

Legea 186/2016

Art. 1. -
(1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, și ale Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuției de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

Art. 3. -
Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi și ultimii 5 ani anteriori acestei date.

Art. 6. -
(1) Plata contribuției de asigurări sociale se efectuează într-o singură tranșă sau eșalonat, în tranșe lunare, până la data de 31 decembrie 2018."

Puteti sa va deschideti drepturile la pensie anticipata partiala dupa trecerea lunilor pentru care cumparati vechime in munca.
Puteti cumpara aceasta vechime care va lipseste.

Legea 186/2016

Art. 1. -
(1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, și ale Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contribuției de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

Art. 3. -
Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi și ultimii 5 ani anteriori acestei date.

Art. 6. -
(1) Plata contribuției de asigurări sociale se efectuează într-o singură tranșă sau eșalonat, în tranșe lunare, până la data de 31 decembrie 2018."

Puteti sa va deschideti drepturile la pensie anticipata partiala dupa trecerea lunilor pentru care cumparati vechime in munca.