avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Art 123 codul muncii
Discuție deschisă în Executare silită

Art 123 codul muncii

Pentru toate aceste considerente, instanța reține că reclamantul.......este îndreptățit la a i se acorda drepturile salariale corelative muncii suplimentare prestate în zilele de repaus săptămânal, conform prevederilor art 123 codul muncii,dat fiind faptul că pârâta nu a probat faptul că ar fi compensat munca suplimentara cu ore libere plătite, în condițiile art 122 codul muncii.
Apoi scrie cu litere îngroșate:
Prin urmare instanța va dispune obligarea pârâtei SC....SRL să plătească reclamantului ......... drepturile salariale aferente activității prestate în zilele de repaus săptămânal,in perioada xx.xx.xxxx-yy.yy.yyyy conform pontajului electronic depus la dosarul cauzei pe suport informatic.
Menționez că dau exemplu în luna x am realizat 168 ore conform dar din care 16 ore sâmbătă...etc
Hotărârea nu este definitivă,dar a trecut termenul de apel
Sc....ma contactat ca să îmi de-a banii cuveniți ,dar suma este derizorie
Cel mai recent răspuns: georalu1979 , utilizator 06:54, 5 Februarie 2018
Hotararea este executorie si va ramane definitiva prin neapelare, intrucat asa cum ati afirmat s-a epuizat termenul de formulare a apelului..
Mă interesează cum se calculează corect conform art 123 codul muncii,in cazul in care am lucrat 168 ore lunar din care 16 in zilele de repaus săptămânal?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Hotararea este executorie si va ramane definitiva prin neapelare, intrucat asa cum ati afirmat s-a epuizat termenul de formulare a apelului..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 123 codul muncii georalu1979 georalu1979 Instanța decide sa fiu remunerat conform art 123 codul muncii,fiind vorba de ore lucrate in zilele de repaus săptămânal,de menționat că programul de ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare de weekend Moise Cristina Moise Cristina Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti: 1.-daca angajatorul a hotarat sa nu mai plateasca 200% orele suplimentare lucrate in weekend , cum isi va lua angajatul ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare GABRIEL1960 GABRIEL1960 Se pot efectua ore suplimentare in limita a 48 ore saptamanal fara obligatia angajatorului de a acorda repaos 48 ore consecutive? Daca da in ce mod? Precizez ... (vezi toată discuția)