avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire ptr. a 2 a sotie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire ptr. a 2 a sotie

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema.

Dupa moartea tatalui meu, a trebuit sa fac succesiunea. Din casatoria cu mama, nu mai sunt si alti mostenitori, eu fiind unicul copil.

Mama a decedat in 1996, iar tatal in 2009. Numai ca tatal meu s-a recasatorit cu altcineva in anul 2000, dupa moartea mamei. Din aceasta casatorie nu au rezultat alti copii. A doua sotie are un copil din alta casatorie.

Am facut succesiunea la notariat si am constatat ca a 2 a sotie a lui tata, are drepturi (cu diverse fractii) la toate bunurile lui taica-meu.

Intrebarea este: este corect ca cea de-a 2 a sotie sa aibe drepturi la niste proprietati care au fost dobandite de tata, inainte de casatorie?

Mentionez ca tata a avut 3 proprietati:

1. casa la tara, dobandita prin mostenire de la bunica mea (certificat de mostenitor inainte de a 2 a casatorie)
2. apartament cumparat cu mama acum 30 de ani, la fel inainte de a 2 a casatorie
3. apartament cumparat impreuna cu a 2 a sotie.

Pe mine ma surprinde cum legea permite celei de-a 2 a sotii sa aibe drepturi la proprietatile de la punctele 1 si 2. Asa sa fie?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mariuspe , utilizator 16:27, 20 Octombrie 2009
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este adeevarat, chiar daca pare inechitabil fata de copiii defunctului. Legea atribuie si sotului supravietuitor ocota -parte din bunurile mostenirii, respectiv cota de 1/4 , plus un drept de habitatie, pe o perioada de cel putin un an. De asemenea , sotul supravietuitor are dreptu l si la o parte din bunurile ce au servit in gospodarie, cat si la darurile de nunta. Doar in cazul divortului bunurile cu regim de bun propriu, dobandit anterior casatoriei de unul dintre soti, nu ar fi i ntrat in masa de bunuri partajabile, ci doar bunurile aflate in coproprietate devalmasa.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna ziua!
este adevarat ca si cea de a II a sotie a re dreptu asupra acestor bunuri.
in functie de modul dobandirii acestor bunuri difera cota parte ce intra in masa succesorala a tatalui dvs.
de ex ap dobandit de tatal cu mama dvs in masa succesorala a tatalui dvs intra o cota parte indiviza de 5/8.
dvs si tatal ati dezabatut succesiunea depe urma mamei dvs?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa parerea mea nu sunt convins ca cea de a doua sotie ar trebui sa vina la bunurile detinute de tatal d-voastra. la punctele 1 si 2 din enuntul d-voastra.
Sfatul meu este sa consultati un avocat care sa vada toate inscrisurile si eventual sa atace certificatul de mostenitor emis ca urmare a decesului tatalui d-voastra.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Da, in CM este specificata cota indiviza de 5/8. Sa inteleg ca restul de 3/8 revine celei de a 2 a sotii?

Am dezbatut succesiunea abia acum, dupa moartea amandoura, dupa care am facut succesiunea cu a 2 a.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Dupa parerea mea nu sunt convins ca cea de a doua sotie ar trebui sa vina la bunurile detinute de tatal d-voastra. la punctele 1 si 2 din enuntul d-voastra.
Sfatul meu este sa consultati un avocat care sa vada toate inscrisurile si eventual sa atace certificatul de mostenitor emis ca urmare a decesului tatalui d-voastra.


Si totusi nu este legea atat de clara din acest punct de vedere? Stiti ce lege as putea consulta? Codul Civil?

Alte discuții în legătură

Succesiune ivi ivi Buna ziua. A-si dori cateva raspunsuri daca ma poate ajuta cineva. In 1990 a murit mama mea. In urma decesului ei nu s-a facut succesiune. Tatal meu s-a ... (vezi toată discuția)
Drept de urmas in urma decesului unui parinte alba.ciprian alba.ciprian tatal meu s-a recasatorit cu o doamna ,au cumparat impreuna o casa si ne-am mutat impreuna toti trei in ea , dupa 13 ani de casnicie el a murit ,eu am ramas ... (vezi toată discuția)
Mostenire azaria azaria buna ziua, doresc sa stiu dupa moarte sotului ce parte din avere ai ramane sotiei? mentionez ca bunurile au fost facute in aceasta casatorie. noi nu avem copil ... (vezi toată discuția)