Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bonuri de masa

Buna ziua,
As vrea sa stiu, va rog, in ce conditii se pot acorda in mediu privat tichetele de masa? Prezenta, norma, calitate? Pot fi penalizati salariatii cu retinerea bonurilor ?
Multumesc
Acordarea tichetelor de masa este reglementata in Regulamentul intern, CCM aplicabil sau in CIM. Tichetele se acorda cel mult un tichet pentru fiecare zi lucrata, numai la functia de baza. Pentru zilele de concediu de odihna, concediu medical, concediu fara plata sau absente nu se acorda tichete de masa.
In sectorul privat, tichetele de masa pot fi acordate in baza prevederilor din c.c.m. aplicabil, din reg.intern sau in urma unei decizii/hotarari a angajtorului.

Retinerea bonurilor nu este o sanctiune disciplinara .
Cornel Vasile, Consilier juridic