Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanță mormânt față de imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanță mormânt față de imobil

exista vreo prevedere legala care sa precizeze care e distanta minima la care un mormant se poate aprpia de un imobil? In satul nostru exista cimitirul ortodox, iar cineva si-a facut (fara autorizatie) o ingradire pentru niste morminte, in asa fel incat unul dintre ele va fi sapat la doar 20-30cm de casa alaturata. Va multumesc.
Exista Legea nr 102/2014 privind cimitirele, crematoriile umane si serviciile funerare. Lege nr. 102/2014,publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 520 din 11 iulie 2014 si normative sanitare care prevad concret distantele obligatorii de respectat