Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua Am construit o casa în anul 2020 în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua Am construit o casa în anul 2020 în apropierea unui ...

Bună ziua
Am construit o casa în anul 2020 în apropierea unui cimitir
Ma interesează care este distanta care tb respectata între proprietatea mea și cimitir pt ca după aceasta data s a extins în spate fiind ocolul silvic Este legala aceasta extindere?

Buna ziua!
Legea nr. 102 din 8 iulie 2014privind cimitirele, crematoriile umane şi serviciile funerare
art.7

(5) În cazul cimitirelor înfiinţate după intrarea în vigoare a prezentei legi, distanţa minimă admisă între zonele protejate şi gardul care delimitează cimitirul este de 100 m.

(6) Cimitirele se împrejmuiesc cu gard. La cimitirele înfiinţate după intrarea în vigoare a prezentei legi gardul se dublează cu o perdea de arbori. Între morminte şi gardul cimitirului se va asigura o zonă liberă de 3 m.