Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde se încadrează muncitorul calificat în meseria ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde se încadrează muncitorul calificat în meseria de bucătar, cf. OUG17/23.02.2017?

În OUG nr. 17 din 23 februarie 2017 apare următoarea situație:
Funcția:
1. Muncitor calificat (și nu se specifică în ce domeniu)
2. Portar, paznic, îngrijitor,pompier, bucătăreasă, spălătoreasă,lenjereasă
Întrebarea noastră este următoarea:
De ce bucătăreasa este poziționată pe aceeași funcție cu îngrijitorul, care este necalificat. Pe diploma de absolvire a bucătăresei scrie ” muncitor calificat în meseria de bucătar”. Este legal să încadrăm bucătăreasa la funcția 1 de muncitor calificat? sau trebuie să respectăm funcția 2, acolo unde apare textual bucătăreasă, spălătoreasă..... ceea ce crează nemulțumiri ale persoanelor calificate (Școala Profesională de 1,5 ani), salariul fiind mai mic decât încadrarea la muncitor calificat.
1. Raspunsul este simplu : asa a fost reglementat prin lege.

2. Incadrarea o faceti asa cum se mentioneaza in lege.