Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tranzacții cu monedă virtuală. De ce sunt obligat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tranzacții cu monedă virtuală. De ce sunt obligat să plătesc TVA pentru ele?

Buna ziua,
Am cumparat din China produse in valoare de x monezi virtuale, de pe un site care accepta numai aceste monezi. Cand a ajuns coletul in tara, pentru ca pe factura scria contravaloarea in usd , de la vama mi s-a comunicat ca trebuie sa platesc tva-ul la contravaloarea in usd. Din cate stiam eu, pentru tranzactiile cu monezi virtuale nu se opreste tva. Cei de la curierat mi-au spus ca nu conteaza cu ce platesti si daca eu le spun articolul din lege unde scrie asa ceva imi returneaza tva-ul oprit.Am cautat dar nu am gasit decat reportaje.Puteti sa-mi spuneti daca aceste tranzactii sunt specificate undeva sau fiecare interpreteaza cum vrea?
Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Nu are legatura cu metoda de plata, puteati nici sa nu fi platit factura. Este TVA datorat la importul de bunuri, nu la plata cu orice ar fi.

Cod Fiscal:
ART. 289 - Baza de impozitare pentru import

(1) Baza de impozitare pentru importul de bunuri este valoarea în vamă a bunurilor, stabilită conform legislației vamale în vigoare, la care se adaugă orice taxe, impozite, comisioane și alte taxe datorate în afara României, precum și cele datorate ca urmare a importului bunurilor în România, cu excepția taxei pe valoarea adăugată care urmează a fi percepută
Ioan Petru Butariu, Contabil
Chiar asta am vrut sa spun si eu. Chiar daca il primeati cadou si factura era zero, va evaluau in vama obiectul si plateati vama (daca valoarea evaluata depsea 150E) si TVA de 18%
Dumeavoastra faceti o confuzie. Tranzactiile cu criptomoneda pentru care nu se plateste TVA sunt acele tranzactii ce constau in prestarea de servicii de schimb criptomonede. Adica, daca dvs. oferiti tertilor un serviciu de exchange criptomonede (exemplu: cumparati bitcoin la 10.000 euro si vindeti tertilor la 10.200), pentru diferenta dintre pretul cu care cumparati si pretul cu care vindeti, nu platiti TVA. Pentru mai multe clarificari, cititi decizia CJUE in cauza C-264/14.

Ce spuneti dvs. sa nu platiti TVA pentru cumpararea de produse cu plata pretului in criptomoneda, ar insemna eludarea dispozitiilor legale ref. TVA.

dodoambra a scris:

Chiar asta am vrut sa spun si eu. Chiar daca il primeati cadou si factura era zero, va evaluau in vama obiectul si plateati vama (daca valoarea evaluata depsea 150E) si TVA de 18%

Aici greșiți. Daca este cadou nu se plătește nimic.
Condiția este că pachetul sa fie trimis de un particular. La cadou asta.
La restul, de la 22 de euro in sus se plătește
Vama nu evaluează nimic. Declari tu cat ai plătit. Mai bine zis, dovedești asta.

Quartila a scris:

Aici greșiți. Daca este cadou nu se plătește nimic.
Condiția este că pachetul sa fie trimis de un particular. La cadou asta.
La restul, de la 22 de euro in sus se plătește
Vama nu evaluează nimic. Declari tu cat ai plătit. Mai bine zis, dovedești asta.

1.Ati primit ceva din afara UE de valoare vizibila mai mare de cativa zeci de euro? Sa vedeti pozitia celor de la vama? sau vorbiti teoretic?
2. De la 10 euro pana la 150 euro (valoare dovedita cu ordinul de plata, ca altfel vi-l evalueaza in vama) se plateste TVA, iar peste aceasta suma datorati si taxe vamale.