Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Scoatere din circuitul agricol a unui teren arabil ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Scoatere din circuitul agricol a unui teren arabil ??????????

Buna! Detin un teren intravilan conform mentiunii din certificatul de urbanism si a CF-ului insa la categoria de folosinta in CF apare ca arabil, ce documente sunt necesare pentru a efectua modificarea in teren constructie?
In aceasta situatie este necesara scoaterea din circuitul agricol?
LiviaM a scris:
Detin un teren intravilan conform mentiunii din certificatul de urbanism si a CF-ului insa la categoria de folosinta in CF apare ca arabil, ce documente sunt necesare pentru a efectua modificarea in teren constructie? In aceasta situatie este necesara scoaterea din circuitul agricol?

Buna ziua,
DA, este nevoie.
Documentatia referitoare la scoaterea terenurilor din circuitul agricol
vezi
www.avocatnet.ro/content/art...
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Multumesc mult pentru raspuns!
Dar as mai avea o intrebare, documentatia pentru obtinerea aprobarii de scoatere din circuitul agricol a terenurilor situate în intravilan, aprobata prin PUG si PUZ implica taxa?
In cazul prezentat as putea obtine autorizatie de constructie fara a demara aceasta operatiune de scoatere din circuitul agricol?
LiviaM a scris:
Multumesc mult pentru raspuns!
Dar as mai avea o intrebare, documentatia pentru obtinerea aprobarii de scoatere din circuitul agricol a terenurilor situate în intravilan, aprobata prin PUG si PUZ implica taxa? In cazul prezentat as putea obtine autorizatie de constructie fara a demara aceasta operatiune de scoatere din circuitul agricol?

Nu puteti solicita o autorizatie de construire pe un teren cu folosinta "agricol".
Intai trebuie scos din circuitul agricol.
Din cate cunosc, in prezent functioneaza o scutire generala de taxe. Costul important este pentru intocmirea documentatiei (arhitect membru OAR).