Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este obligatorie sa ai la bord Cartea de salvare a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este obligatorie sa ai la bord Cartea de salvare a autoturismului?

Buna ziua!

Va rog sa imi precizati daca exista reglementata in legislatia romaneasca obligativitatea detinerii la bordul autovehiculului a "Cartii de salvare a autoturismului".

cu stima
Toth Zsigmond Bela
In prezent Codul rutier nu contine prevederi in acest sens.
Gasiti informatii aici: [ link extern ]
Nu este lege in vigoare, este doar propunere. apartinand ACR
Concret este vorba despre o nouă reglementare a Uniunii Europene care prevede ca soferii sa detina la loc vizibil "cartea de salvare a autoturismului",respectiv o fisa format A4 care contine informatii despre airbaguri, baterie, caroserie si cele mai importante puncte ale masinii-informatii esentiale in caz de eveniment rutier si necesitatea interventiei echipelor de salvare
Problema esentiala consta in acea ca nu exista cartea de salvare pentru toate marcile si modelele de vehicule care se deplaseaza pe drumurile publice,iar unii detinatori de vehicule au constatat diferente semnificative intre carte si realitate
”În ceea ce priveşte obligativitatea deţinerii la bordul autovehiculului a cărţii de salvare, nu există vreo prevedere legală care să stipuleze acest aspect, astfel că lipsa acesteia nu poate face obiectul vreunei sancţiuni contravenţionale”, au precizat reprezentanţii IPJ Galaţi.

Citeste mai mult: [ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc frumos pentru răspuns!