Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul între soți este în mod obligatoriu legat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul între soți este în mod obligatoriu legat de divorț sau se poate face și în timpul căsătoriei?

Am citit pe acest forum şi în Codul Civil despre partaj şi am nişte nelămuriri. Partajul este în mod obligatoriu legat de divorţ? Nu se pot împărţi bunurile şi în timpul căsătoriei? Vă propun o situaţie ipotetică. Soţul şi soţia sunt coproprietarii unui apartament. Ei vor să vândă acest bun şi să împartă în mod egal banii, pentru a se despărţi, în vederea unui viitor posibil divorţ. Pot face acest lucru? Cărei autorităţi trebuie să se adreseze?
Manuela Rășină, administrator
Mergeti la notar si incheiati o conventie matrimoniala (partajarea bunurilor). Este utila ca in cazul unui viitor divort sa nu mai impartiti ceea ce achizitionati fiecare de acum inainte.

zadig a scris:

Am citit pe acest forum şi în Codul Civil despre partaj şi am nişte nelămuriri. Partajul este în mod obligatoriu legat de divorţ? Nu se pot împărţi bunurile şi în timpul căsătoriei? Vă propun o situaţie ipotetică. Soţul şi soţia sunt coproprietarii unui apartament. Ei vor să vândă acest bun şi să împartă în mod egal banii, pentru a se despărţi, în vederea unui viitor posibil divorţ. Pot face acest lucru? Cărei autorităţi trebuie să se adreseze?

Daca sotii semneaza actul de vanzare-cumparare pot merge la notar.
Puteti sa va faceti conturi separate si banii sa intre in contul fiecarui sot ca sa evitati alte probleme ulterioare.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul Bucuresti