avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul între soți este în mod obligatoriu legat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul între soți este în mod obligatoriu legat de divorț sau se poate face și în timpul căsătoriei?

Am citit pe acest forum şi în Codul Civil despre partaj şi am nişte nelămuriri. Partajul este în mod obligatoriu legat de divorţ? Nu se pot împărţi bunurile şi în timpul căsătoriei? Vă propun o situaţie ipotetică. Soţul şi soţia sunt coproprietarii unui apartament. Ei vor să vândă acest bun şi să împartă în mod egal banii, pentru a se despărţi, în vederea unui viitor posibil divorţ. Pot face acest lucru? Cărei autorităţi trebuie să se adreseze?
Ultima modificare: Duminică, 11 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:14, 7 Februarie 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la notar si incheiati o conventie matrimoniala (partajarea bunurilor). Este utila ca in cazul unui viitor divort sa nu mai impartiti ceea ce achizitionati fiecare de acum inainte.


zadig a scris:

Am citit pe acest forum şi în Codul Civil despre partaj şi am nişte nelămuriri. Partajul este în mod obligatoriu legat de divorţ? Nu se pot împărţi bunurile şi în timpul căsătoriei? Vă propun o situaţie ipotetică. Soţul şi soţia sunt coproprietarii unui apartament. Ei vor să vândă acest bun şi să împartă în mod egal banii, pentru a se despărţi, în vederea unui viitor posibil divorţ. Pot face acest lucru? Cărei autorităţi trebuie să se adreseze?


Daca sotii semneaza actul de vanzare-cumparare pot merge la notar.
Puteti sa va faceti conturi separate si banii sa intre in contul fiecarui sot ca sa evitati alte probleme ulterioare.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul Bucuresti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema numelui cretu2 cretu2 Buna ziua, As dori daca se poate sa ma lamuriti in privinta unui aspect legat de divort, in cazul revenirii la numele purtat inainte de casatorie. Despre ce ... (vezi toată discuția)
Bunuri impartite amiabil bitza03 bitza03 sunt divortata si m-am inteles cu fostul sot sa impartim bunurile in mod amiabil...eu ii voi da cota parte din apartament....in care vor intra si bunurile din ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa nu plătesc 8000lei pentru cheltuielile fostului soț? sau macar sa se ia in considerare această suma pentru partaj DanielaPala DanielaPala Bună seara, as avea nevoie de o îndrumare în următoarea situație: - divorțați de 5 ani și despărțiți de 13 ani - soțul nu dorește să ... (vezi toată discuția)