Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Se pierde cetatenia romana ?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Se pierde cetatenia romana ?

Buna ziua.
Sunt Aurelia si am dubla cetatenie, romana si israeliana, din 1983 de cand locuiesc in Israel. Pasaportul romanesc expira anul acesta in iunie. Intrebarea mea este : daca nu voi actualiza pasaportul romanesc, voi pierde cetatenia romana ?
Cetatenia romana se pierde prin:
a) retragerea cetateniei romane;
b) aprobarea renuntarii la cetatenia romana;
c) in alte cazuri prevazute de lege.
Raspuns: Nu pierdeti cetatenia romana!
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Multe multumiri doamna pentru raspunsul d-voastra atat de promt si elucidant.
Cu stima,
Aurelia Iesan
Cetatenia romana dobandita prin nastere nu se poate pierde decat la cererea proprie. Pentru restul cetatenia romana se poata pierde prin activitati dusmanoase fata de statul roman.
Multe multumiri pentru raspunsul dumneavoastra,
O zi buna va doresc,
Aurelia