avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Se pierde cetatenia romana ?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Se pierde cetatenia romana ?

Buna ziua.
Sunt Aurelia si am dubla cetatenie, romana si israeliana, din 1983 de cand locuiesc in Israel. Pasaportul romanesc expira anul acesta in iunie. Intrebarea mea este : daca nu voi actualiza pasaportul romanesc, voi pierde cetatenia romana ?
Cel mai recent răspuns: iesan1947 , utilizator 07:33, 12 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cetatenia romana se pierde prin:
a) retragerea cetateniei romane;
b) aprobarea renuntarii la cetatenia romana;
c) in alte cazuri prevazute de lege.
Raspuns: Nu pierdeti cetatenia romana!
Ultima modificare: Duminică, 11 Februarie 2018
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Multe multumiri doamna pentru raspunsul d-voastra atat de promt si elucidant.
Cu stima,
Aurelia Iesan
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cetatenia romana dobandita prin nastere nu se poate pierde decat la cererea proprie. Pentru restul cetatenia romana se poata pierde prin activitati dusmanoase fata de statul roman.
Multe multumiri pentru raspunsul dumneavoastra,
O zi buna va doresc,
Aurelia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea permisului de conducere in cazul dublei cetatenii. george stoica-banu george stoica-banu :sorry:Observ ca situatia in care ma aflu nu este un caz izolat, problema este ca nu reusesc sa gasesc exact ce legi se refera la aceasta chestiune pe care am ... (vezi toată discuția)
Ajutor: am pierdut cetatenia româna? Rodica0199 Rodica0199 Buna ziua, am fost la consulatul româniei in Franta, unde locuiesc, si nu au putut sa raspunda la intrebarea mea, asa ca ma adresez la voi. Fac parte ... (vezi toată discuția)