Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general În ce cont se virează contribuția asiguratorie ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

În ce cont se virează contribuția asiguratorie pentru muncă? Această contribuție se plătește și pentru contractele de mandat?

In ce cont se varsă contribuția asiguratorie pentru muncă, în cotă de 2,25%, prin OPFV2018 ? La BUGETELE ASIG.SOC. SI FD.SPEC. ?
Manuela Rășină, administrator
Nu, exista cont special.
Mulțumesc pentru răspuns.
Intre timp ,am aflat de la ANAF ca au inventat ieri un cont RO40TREZ62120A470300XXXX - Sume din contribuția asiguratorie pentru munca, in curs de distribuire (valabil pt. Timiș).
Dar am alta problema. Daca trebuie sau nu plătit pentru contracte de mandat la asociatii de proprietari ? La ANAF spun ca da, dar in noua declarație D112, pentru 2018, când se alege la asigurați SECȚIUNEA B4- corespunzătoare contractului de mandat pentru aleșii asociațiilor de proprietari, pune pe zero baza de calcul a contribuției asiguratorie pentru munca si nu calculează contribuția ca datorata
Viorel_Lucaciu, utilizator
Da, trebuie.

Cod Fiscal:

ART. 2202 - Categorii de venituri pentru care se datorează contribuția asiguratorie pentru muncă

(1) Contribuția asiguratorie pentru muncă se datorează pentru veniturile din salarii și asimilate salariilor, definite la art. 76 alin. (1) - (3), după caz, acordate de către contribuabilii prevăzuți la art. 2201 lit. a), respectiv realizate de către persoanele fizice prevăzute la art. 2201 lit. b).

ART. 76 - Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică și următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:

g) remunerația primită de președintele asociației de proprietari sau de alte persoane, în baza contractului de mandat, potrivit Legii nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, cu modificările și completările ulterioare;